Merkel bevallotta: évekig gáncsolta Ukrajna NATO-felvételét, mert tartott Putyintól
Az orosz elnök hadüzenetnek tekintette volna, ha felveszik Ukrajnát és Grúziát a katonai szövetségbe – szügezte le a korábbi kancellár.
A kancellár szerint ha az USA-nak is dolgozó német kettős ügynökökkel kapcsolatos vádakról szóló jelentés megfelel a valóságnak, akkor nagyon súlyos ügyről van szó.
Amennyiben igazak az Egyesült Államoknak is dolgozó német kettős ügynökkel kapcsolatos vádak, az egyértelműen ellentétben állna azzal, amilyennek lennie kellene a „partnerek közötti együttműködésnek” – fejtette ki a Pekingben tartózkodó Angela Merkel német kancellár hétfői sajtótájékoztatóján. Merkel szerint ha a jelentések megfelelnek a valóságnak, akkor súlyos ügyről van szó.
Sajtóhírek szerint Washington egyelőre nem kívánta kommentálni azt a napokban nyilvánosságra hozott, hírszerzői források és politikusok által megerősített értesülést, hogy a német külföldi hírszerző ügynökség, a BND egy 31 éves alkalmazottja iratokat adott át, illetve adott el az amerikai titkosszolgálat egy megbízottjának.
A kínai vállalatok feltételezett ipari kémkedéseire vonatkozó kérdésre a német kancellár azt válaszolta, függetlenül attól, honnan erednek az effajta kísérletek, Németország azok ellen van. „Államként kötelességünk megvédeni a gazdaságunkat” – jelentette ki.
Li Ko-csiang kínai miniszterelnök ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy Kína és Németország egyaránt hackertámadások áldozata. Hozzáfűzte: a kínai kormány határozottan ellenzi e támadásokat, amint azt is, hogy bárki az internet felhasználásával üzleti titkokat, szellemi tulajdont lopjon. Kína kész a párbeszédre és a konzultációkra az internetbiztonság védelmében – jelentette ki.