Az állam negyedik forradalma

2014. július 07. 13:34

Míg a nyugati országoknak a saját államuk fenntartása bruttó nemzeti termékük mintegy felét emészti fel, ez az érték Szingapúrban csupán 17 százalék, azaz a tekintélyelvű állam jóval áramvonalasabb és sokkal jobban teljesít.

2014. július 07. 13:34
Magyar Nemzet

„A kötet tézise szerint a nyugati liberális demokrácia eddig három fázison ment át. Először jött a nemzetállam, majd a liberális állam és ezt követően alakult ki a jóléti állam. Most azonban szükség van a negyedik forradalomra, mert a mai állam felfúvódott, önmagába gabalyodott, reménytelenül eladósodott és egyre hátrább kerül az általa létrehozott globális kapitalizmus versenyében. A két szerző leplezetlen hőse – egyenesen a nyakig eladósodott Kaliforniával is szembeszegezve – az a ma 91 évesen is aktív Li Kuan Jú (Lee Kuan Yew), a rakétaként fejlődött, nagyon gazdaggá vált, és 5 millió lakosa ellenére a világon kulcsszerepet játszó szingapúri állam megalkotója, akinek tanácsait még most is keresik Pekingtől Washingtonig. Annak pedig, akinek alkalma volt összehasonlítani e városállam fő bevásárló sugárútját, az Orchard Road-ot, az azon hömpölygő, örömteli fiatalokat például a felső középosztálybeli brüsszeli szupermarketek legjellemzőbb klienseivel, a bottal vagy járógép segítségével rosszkedvűen csoszogó nyugdíjasaival, gondolkodás nélkül értenek egyet Micklethwait és Wooldridge rettegésével attól, hogy a liberális demokrácia modellje húzza a versenyben a rövidebbet az ultra hatékony, államilag irányított kapitalizmussal és az autoriter modernizációval.

Fájdalmas olvasmány lesz ez a hazai neoliberális gondolkodóknak, akik akkor is a kisebb államot követelik, ha álmukból felébresztik őket. Csakhogy kiderült, amit követeltek, megkapták. Ázsiában. Ugyanis míg a nyugati országoknak a saját államuk fenntartása bruttó nemzeti termékük mintegy felét emészti fel, ez az érték Szingapúrban csupán 17 százalék, azaz a tekintélyelvű állam jóval áramvonalasabb és sokkal jobban teljesít: így a világ legalacsonyabb csecsemőhalandósági mutatóját is eredményezi – háromszor olyan kicsit, mint például az Egyesült Államoké.”

(Magyar Nemzet, július 4.)

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 54 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csárly
2014. július 08. 07:05
http://www.heritage.org/index/
csárly
2014. július 08. 07:04
Ez mind szép és jó, Szingapúr valóban példa lehetne minden feltörekvő országnak, na de: azért a honi libsiken kívül a kormánynak is nyugodtan lehetne címezni, az ugyanis az egyre inkább autoriter berendezkedésén kívül épp a Szingapúri modell ellentété követi. Elég megnézni az ottani "tb" rendszert. A bruttó fizetésből három számlára vonnak le, egyénileg nyilvántartva: - általános számla: oktatás, lakhatás, egyebekre - egészségügyi számla - nyugdíjszámla Ezekre az állam meghatározott kamatot fizet, de korlátozottan egyéb eszközökbe is fektethető. Ezekből vásárol az ember magának egészségügyi ellátást, komoly önrésszel az állami és magán kórházakban, nyugdíjat időskorára, oktatást a gyerekeinek, ha nyilván ha teheti igen drága elitiskolákban. Ezt vessük össze a hazai helyzettel: közös kalap, szocialista stílusú ellátórendszerek mindenhol, tőkefedezeti pillér felszámolása, "az egészség nem üzlet", iskolaállamosítás a szent egyenlőség nevében, stb... ÉS ehhez vegyük hozzá, hogy Szingapúr az állami stratégiai tervezés ellenére is a második legszabadabb gazdaság a világon, a libertárius! kötődésű Heritage Foundation értékelése szerint, szemben az államnak mindenbe bele való ugatásával, egész gazdasági ágazatok monopolizálásával, komcsi tőkeellenes blablával, stb-vel. Messzebb nem is lehetnénk a szingapúri modelltől, ezért aztán nem is leszünk Szingapúr sosem...
Felebarát
2014. július 07. 23:26
ki lett adva az ukáz, hoyg akkor most ezt kell nyoni, hoyg a végére el is higgyék a emberek...
vakhangya3
2014. július 07. 23:03
""""Míg a nyugati országoknak a saját államuk fenntartása bruttó nemzeti termékük mintegy felét emészti fel, ez az érték Szingapúrban csupán 17 százalék, azaz a tekintélyelvű állam jóval áramvonalasabb és sokkal jobban teljesít."""" Lófasz Pityú! Mit is mondott Antall József? A demokrácia pénzbe kerül. Hol voltál ekkor mikor ez elhangzott? Izraelben?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!