Az állam negyedik forradalma

2014. július 07. 13:34

Míg a nyugati országoknak a saját államuk fenntartása bruttó nemzeti termékük mintegy felét emészti fel, ez az érték Szingapúrban csupán 17 százalék, azaz a tekintélyelvű állam jóval áramvonalasabb és sokkal jobban teljesít.

2014. július 07. 13:34
Lovas István
Magyar Nemzet

„A kötet tézise szerint a nyugati liberális demokrácia eddig három fázison ment át. Először jött a nemzetállam, majd a liberális állam és ezt követően alakult ki a jóléti állam. Most azonban szükség van a negyedik forradalomra, mert a mai állam felfúvódott, önmagába gabalyodott, reménytelenül eladósodott és egyre hátrább kerül az általa létrehozott globális kapitalizmus versenyében. A két szerző leplezetlen hőse – egyenesen a nyakig eladósodott Kaliforniával is szembeszegezve – az a ma 91 évesen is aktív Li Kuan Jú (Lee Kuan Yew), a rakétaként fejlődött, nagyon gazdaggá vált, és 5 millió lakosa ellenére a világon kulcsszerepet játszó szingapúri állam megalkotója, akinek tanácsait még most is keresik Pekingtől Washingtonig. Annak pedig, akinek alkalma volt összehasonlítani e városállam fő bevásárló sugárútját, az Orchard Road-ot, az azon hömpölygő, örömteli fiatalokat például a felső középosztálybeli brüsszeli szupermarketek legjellemzőbb klienseivel, a bottal vagy járógép segítségével rosszkedvűen csoszogó nyugdíjasaival, gondolkodás nélkül értenek egyet Micklethwait és Wooldridge rettegésével attól, hogy a liberális demokrácia modellje húzza a versenyben a rövidebbet az ultra hatékony, államilag irányított kapitalizmussal és az autoriter modernizációval.

Fájdalmas olvasmány lesz ez a hazai neoliberális gondolkodóknak, akik akkor is a kisebb államot követelik, ha álmukból felébresztik őket. Csakhogy kiderült, amit követeltek, megkapták. Ázsiában. Ugyanis míg a nyugati országoknak a saját államuk fenntartása bruttó nemzeti termékük mintegy felét emészti fel, ez az érték Szingapúrban csupán 17 százalék, azaz a tekintélyelvű állam jóval áramvonalasabb és sokkal jobban teljesít: így a világ legalacsonyabb csecsemőhalandósági mutatóját is eredményezi – háromszor olyan kicsit, mint például az Egyesült Államoké.”

(Magyar Nemzet, július 4.)

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 54 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Valodi
2014. július 08. 11:16
"A pénz magántulajdon. Nem az államoké – vagyis, mégoly áttételesen is, nem az embereké –, 'független jegybankok' eregetik; nem arany, nem árukészlet, nem valami, hanem semmi, a 'bankrendszer fizetési ígérete'. 2008 szeptemberében összeomlott egy sor bank a fizetési ígéretével együtt. Egy gombostű sem tűnt el, csak a nullák potyogtak le a folyószámlákról." - írta Czakó Gábor A Nagy Semmi-terv c. esszéjében. Még plasztikusabban fogalmaz dr. Nagy Bálint: "... A gazdaságot megbetegítő kórokozó, a magát valódi pénznek álcázó - de nem értékteremtő folyamatból, hanem 'értékpapír és valuta árfolyamüzletből', 'bróker fogadásból' és fiktív hitelekből, hazárd szerencsejátékokból, kábítószer és kaszinóüzletből származó - 'nyeremény' tőke. Vagyis a globális piaci forgalomban többségi profitrészt képviselő, 'összebűvészkedett' - értékmérő és áru szerepeket váltogató (hermafrodita) - spekulatív tőke, mint vírusszerű ágens. Amely csak azért pénz, és addig pénz, amíg az emberek elhiszik róla, hogy az..." Vajh' miért van olyan érzésem, hogy az összes számítógépen tárolt 'banki fizetési ígéret' pontosan annyit fog érni hamarosan, mint Ceausescu Romániájának legáltalánosabb 'kemény valutája', a Kent cigaretta? És ha már nagy tömegben hozzáférhetetlen lesz a másik 'pénzcsináló varázsszer', az olaj? Akkor aztán mit is eszünk? Az élelmiszer nem csupán áru, hanem létfeltétel: minden körülmények között –pénz, olaj, béke híján is- meg kell termelni. Nemzeti szinten erre kizárólag a valódi falvak, önfenntartó parasztcsaládok sokasága képes sokasága képes... minden más formáció káros és fölösleges! Aki ezt nem hajlandó belátni, annak vagy esze nincs, vagy hazudik. Ennek a kérdésnek van aktualitása, nem a 'növekedés'-nek! Kornai János közgazdász írta a NOL 2012. jan.28.-i számában: "Ezen az úton lehetetlen lesz kimozgatni a magyar gazdaságot a csapdahelyzetből, a veszteglésből, nem tud rálépni fenntartható növekedési pályára. Ennek pedig mi valamennyien – a jelen és a jövő nemzedékek – leszünk a kárvallottjai." Ha a "fenntartható növekedési pályáról" olvasok, a lapos Földet hirdető korabeli tudósok jutnak az eszembe! Nem kellene inkább John Seymour "fenntartható visszavonulás" fogalmával ismerkednünk?
csárly
2014. július 08. 07:05
http://www.heritage.org/index/
csárly
2014. július 08. 07:04
Ez mind szép és jó, Szingapúr valóban példa lehetne minden feltörekvő országnak, na de: azért a honi libsiken kívül a kormánynak is nyugodtan lehetne címezni, az ugyanis az egyre inkább autoriter berendezkedésén kívül épp a Szingapúri modell ellentété követi. Elég megnézni az ottani "tb" rendszert. A bruttó fizetésből három számlára vonnak le, egyénileg nyilvántartva: - általános számla: oktatás, lakhatás, egyebekre - egészségügyi számla - nyugdíjszámla Ezekre az állam meghatározott kamatot fizet, de korlátozottan egyéb eszközökbe is fektethető. Ezekből vásárol az ember magának egészségügyi ellátást, komoly önrésszel az állami és magán kórházakban, nyugdíjat időskorára, oktatást a gyerekeinek, ha nyilván ha teheti igen drága elitiskolákban. Ezt vessük össze a hazai helyzettel: közös kalap, szocialista stílusú ellátórendszerek mindenhol, tőkefedezeti pillér felszámolása, "az egészség nem üzlet", iskolaállamosítás a szent egyenlőség nevében, stb... ÉS ehhez vegyük hozzá, hogy Szingapúr az állami stratégiai tervezés ellenére is a második legszabadabb gazdaság a világon, a libertárius! kötődésű Heritage Foundation értékelése szerint, szemben az államnak mindenbe bele való ugatásával, egész gazdasági ágazatok monopolizálásával, komcsi tőkeellenes blablával, stb-vel. Messzebb nem is lehetnénk a szingapúri modelltől, ezért aztán nem is leszünk Szingapúr sosem...
Felebarát
2014. július 07. 23:26
ki lett adva az ukáz, hoyg akkor most ezt kell nyoni, hoyg a végére el is higgyék a emberek...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!