„Élénken él emlékezetemben 2003. augusztus 20-ika, amikor a végbevitt "jóléti rendszerváltásnak" az államháztartásra gyakorolt negatív hatásaitól megrettent Medgyessy Péter váratlanul kijelentette: »A hagyományos jóléti államok kora lejárt.«
Az akkori kormányfő kinyilatkoztatása csupán nyitánya volt annak a fiskális fordulatnak, amelyet az MSZP koalíciós partnere, az egykori SZDSZ is erőteljesen szorgalmazott. Medgyessy puccsszerű eltávolítását követően karizmatikus utódja még egyszer meg tudta verni Orbán Viktort. A második Gyurcsány-kormány azonban már nem tanúsított érdemi ellenállást a neoliberális gazdaságpolitikát szorgalmazókkal szemben.