„Élénken él emlékezetemben 2003. augusztus 20-ika, amikor a végbevitt "jóléti rendszerváltásnak" az államháztartásra gyakorolt negatív hatásaitól megrettent Medgyessy Péter váratlanul kijelentette: »A hagyományos jóléti államok kora lejárt.«
Az akkori kormányfő kinyilatkoztatása csupán nyitánya volt annak a fiskális fordulatnak, amelyet az MSZP koalíciós partnere, az egykori SZDSZ is erőteljesen szorgalmazott. Medgyessy puccsszerű eltávolítását követően karizmatikus utódja még egyszer meg tudta verni Orbán Viktort. A második Gyurcsány-kormány azonban már nem tanúsított érdemi ellenállást a neoliberális gazdaságpolitikát szorgalmazókkal szemben.
Csupán a kisebbik probléma, hogy a társadalmi ellátórendszerek reformja kapcsán kiírt népszavazáson gyakorlatilag elbukott Gyurcsány kabinetje. A társadalmi igazságosság szempontjainak alárendelése a fiskális kényszernek a szocialista pártot teljes mértékben megfosztotta hitelességétől. Az ennek következtében létrejövő bizalomvesztés pedig hatékonyabbnak bizonyult bármelyik fideszes karaktergyilkosságnál.
Éppen ezért érthetetlen számomra, amikor az Együtt-PM egy nyilatkozatában alig burkoltan »baloldali populizmussal« vádolja meg a szocialistákat. Tudomásul kellene venni, hogy a Fideszt különben elutasítók sem kívánják a 2006 és 2010 közötti éra gazdaságpolitikájának változatlan formában történő folytatását. Annak az erőnek, amely kormányváltó szerepre pályázik, világossá kell tennie: nagyobb szociális érzékenységgel rendelkezik nemcsak a mai hatalomnál, hanem egykori önmagánál is.”