Hivatalos: Gyurcsány emberének áll Tarjányi Péter
A biztonságpolitikai szakértő közösségi oldalán jelentette be a hírt.
A baloldaliság, mint jelszó, ahogyan eddig sem volt, a jövőben sem lesz alkalmas a fiatalok megnyerésére.
„A tényleges választási eredményekből visszakövetkeztethetően vélelmezhető, hogy az önmagukat »balra« sorolók aránya 2006 óta erőteljesen csökkent, a jobbosoké pedig erőteljesen nőtt. Valószínűleg fogy tovább a »közép« is.
Most, 2014-ben és majd 2018-ban nemcsak azért kontraproduktív a »bal« jelző, mert Kövér László és Orbán Viktor lassan húsz éve heti rendszerességgel izzítja az indulatokat a „nemzetére rátörő baloldal« ellen (és persze a liberálisok ellen is), hanem mindazért, ami 1945 és 1990 között a kommunista állampárthoz kapcsolódott. Nemcsak a politikai bűnökről van szó, Recsktől Nagy Imre kivégzéséig, hiszen a Horthy-korszak bűnlistája még szörnyűségesebb, hanem sokkal inkább az állami tulajdonra épülő tervgazdaságról, amely végső soron elbukott a Nyugattal folyó versenyben. Ez a baloldali hagyomány leginkább folytathatatlan része, és erre a közvélemény meghatározó része még emlékszik vagy szüleitől tudja. Ha arra keressük a magyarázatot, hogy miért nő folyamatosan az önmagukat jobboldalinak valló szavazók aránya, akkor arra is kell gondolnunk, hogy – mint az az elmúlt időszak választásai során többször is bebizonyosodott – a két legnagyobb befolyással rendelkező történelmi egyház mindig a »baloldal« ellen mozgósította híveit. Ez biztosan így lesz a következő választások idején is. A baloldaliság, mint jelszó, ahogyan eddig sem volt, a jövőben sem lesz alkalmas a fiatalok megnyerésére. Ha a fiatalok nem hajlandók önmagukat »baloldali«-nak nevező pártok mögé állni, akkor ez önmagában is tovább súlyosbítja a helyzetet. Az elmúlt 12 év során is visszatérő vágókép volt a baloldali tömegrendezvényeken a sok-sok ősz hajú, nyugdíjaskorú résztvevő. Ezt így együttesen, itt és most megváltoztathatatlan adottságként célszerű kezelni.
Ettől még a magyar baloldal időben messzebbre visszanyúló értékeit – például Petőfi, Ady és József Attila mondanivalóját – nem kell megtagadni. De másképpen kell hivatkozni rájuk. Nem a baloldaliságukat, hanem a modernségüket kell hangsúlyozni. A modernitás, az Európához való tartozás, a felzárkózás, a köztársaság eszméje szerintem jobb esélyeket kínál. Paradox módon egyelőre a legjobb jelszó Bokros Lajos találmánya: Modern Magyarország. Esélyteremtésről, igazságosságról, méltányosságról, női egyenlőségről, emberi méltóságról is kell beszélni. Ezek továbbra is jó célok – csak nem célszerű »összefoglalóan« baloldali gondolatnak nevezni őket. Obama elnök saját politikáját sohasem nevezi sem baloldalinak, sem liberálisnak, mert Amerikában evidencia, hogy ezek a szavak elriasztják a középen állókat. Karinthy szép gondolatát ide idézve (2): »a világ megváltása igenis szavakon múlik«.”