Az ember amúgy a képmutatásban is ambivalens lény, mert miközben kiírja magát viselkedésével az élővilágból, titkon mindvégig azon agyal mégis, hogyan élhetné túl mindazt, amit ezzel előidéz... Mindenféle szereket, termékeket használ, fogyaszt és függ, de közben mindig le akarna szokni. Nagyvárosok közepén arról álmodoznak milliók, hogy ökofaluba kéne költözni. Ez viszont nem teszi szerethetőbbé vagy vállalhatóbbá ezt a fajt. Ha lehet, még gázabb így az egész. Talán még a nyíltan vállalt cinikus világfalás is jobb a fenntarthatózöldre átmázolt ipari társadalomnál. Minden élőlény „életprogramja” alapvetően az, hogy adaptálódjon a környezetéhez, aminek nyilván része annak esetleges és részleges átalakítása is. Egyedül az embernél fordult át ez ellentétébe: az ember alapjában a környezetét adaptálja, alakítja át önmagához. Mindaz, amit mi technikának, technológiának és tudománynak nevezünk (illetve általában civilizációnak vagy kultúrának) pontosan ezt az átfordult, feje tetejére állított világnézetet jelenti, hogy hogyan adaptáljuk magunk képére a világot. Vagyis az ember életprogramja a többi élőlénynek pont fordítottja, azzal ellentétes, ami elég tragikus alapállás.
*
Logikailag is nehéz kevésbé arisztokratikus világnézetet elképzelni, mint az itt kifejtett ökodemokratikus platform, melyben az ember minden kiemelkedése és felsőbbsége optikai csalódásként és ökológiai illúzióként lepleződik le.
Az, hogy az alapjelenséget éppen Facebookon figyeltem és írtam meg, nem nagyobb ellentmondás, mint ami működteti magát a Facebookot, illetve a netvalót. Bizonyos értelemben a net-mátrix is az ember környezete (lenne), a dráma ott kezdődik, amikor teljesen ledominálja, felülírja a természeti környezetünket, mert azzal már oda a túlélés esélye a faj számára. Pont ez történik abban a stádiumban, amit most „globalizácóként” lájkolnak. Totális adaptáció egy mesterséges környezethez és totális inadaptáció a természetestől, mely eközben végig életfeltételünk marad az illúziók mögött (amit eszünk-iszunk a Föld termi meg, hozza létre, illetve regenerálja, már amíg ezt a regenerálódást el nem lehetetlenítjük). Mivel a kultúra ugye eredendően művelést jelent (cultivare), illetve ökológiailag a faj vagy egyed integrációját (inkulturációját) az adott környezetbe. Az emberi „kultúra” viszont ezzel globálisan ellentétes: inadaptív, dekulturációs folyamatot jelöl.
Tömegpszichológiailag sem kisebb a bibi, mert a „normális” embert az elmebetegtől, illetve őrülttől pont az a valóságérzék különbözteti meg, ami a virtualizálódó fogyivilágban globálisan szertefoszlik! A klasszikus pszichológia kritériumai alapján a valóságérzékét eképp elszelfiző ember, vagyis a mai átlagos nethasználó (mobil- és netfüggő) ember téveszmés, patológiás eset, elmebeteg, magyarán: őrült. Minden feltöltött képünk ennek tükre lenne, ha képesek lennénk reflektálni rá, ha egyénileg és fajként még képesek lennénk az önreflexióra. A szelfi-mánia viszont momentán elég nyilvánvaló jele annak, hogy nem.
A pózolás alapja a kép(alkotás). Mindenfajta kép-adás és maga a kép is póz. Viszont nagyon nem mindegy, hogy ez élő szituációban történik, vagy a mátrixnak, a Nagy Testvérnek pózolunk. Az orwelli Big Brother legteljesebb megvalósulása éppen ez a médium lett: a Net! Mindent lát, láthatatlanul mindenütt jelen van, mindent irányít, interakcióidat is totálisan áthatja, percre készen archiválja és menedzseli (adja-veszi) a vágyaidat, lájkjaidat, kereséseidet, stb. Az ószövetségi Istenre utaló jelzővel: „vesénkbe lát”. Jóval több ez már rálátásnál, mert sokkal inkább globális iránymutatás és vezetés legfontosabb társas megnyilvánulásainkban, interakcióinkban. A családi fotóidon is neki mosolyogsz már. Őáltala és őbenne teszed nyilvánossá eljegyzésedet és házasságodat. Életed minden fontos pillanata, döntő aktusa őáltala és őbenne valósul meg igazán. Ő az istened, akinek elsőszülötteidet és a többit is szimbolikus kép-áldozatban bemutatod. Ő az oltárod, a mindened. Őt áldod és átkozod mindenért. Nincs is már neked és sok százmillió Net-alattvalónak más ura és Istene rajta kívül!
Pedig a valóságban csak elektronok fura játéka a képzeleteddel ez az egész, csupán az ad neki realitást, hogy elhiszed és áldozol neki (időt, figyelmet, stb.). Ha nem tennéd, ha nem mennél rá, be se kapcsolnád többé, menten kiderülne: önmagában a Net semmi, üres képernyő. Üvegszem. Valójában csak az élők szeme lát, a Netistené nem, mert ő NEM LÉTEZIK, csak egyéni és kollektív képzelődéseink éltetik. Pontosan ezt nevezik évezredek óta bálványnak.