Demokráciadeficit

2014. június 20. 12:38

Ha a hatalom írja elő, mit szabad gondolni a múltról, az tisztán pártpolitika, semmi köze a társadalmi emlékezethez, amely lassan, sok-sok vitán keresztül formálódik, míg végül kialakul. Interjú.

2014. június 20. 12:38
Horányi Özséb
168 Óra

- Vagyis jobb a közéleti harcoktól távol maradni?

– Nem ezt állítom. Van, amikor tiltakozni kell. De én például azért sem beszélnék itt hosszan a kormány emlékezetpolitikájáról, mert úgy vélem: ha a hatalom írja elő, mit szabad gondolni a múltról, az tisztán pártpolitika, semmi köze a társadalmi emlékezethez, amely lassan, sok-sok vitán keresztül formálódik, míg végül kialakul. És gyakran több különböző, de egyaránt legitim emlékezet is lehetséges. Jó példája ennek 1848–49, ha nemcsak a magyar emlékezetet tekintjük legitimnek, de például a románt is. A pártpolitika legyen a pártpolitikusok felelőssége. Mi, civilek pedig járuljunk hozzá komoly, kemény munkával a Szabadság téri emlékmű koncepcionális tisztázásához. Ahogyan példaszerűen tette Marosi Ernő művészettörténész akadémikus az ÉS-ben a Derűre ború? című, tanulmánynak is beillő cikkében. Vagyis civilként a magunk közpolitikai feladataival törődjünk.

- Hogy érti?

– A civil szervezetek alapvetően azért jönnek létre, hogy saját kompetenciájukon belül összefogjanak a civil életminőség javításáért. Fontos közügyeket szolgálnak akkor is, ha nem direkt politizálnak. A városi környezet élhetőbbé tételétől a szociális gondok enyhítéséig rengeteg olyan ügy van, amelyben a civilek érhetnek el jelentős eredményt. Mondok egy példát. Olaszországban a negyvenes években jött létre a katolikus egyházhoz köthető Fokoláre lelkiségi mozgalom, amelyre a szociális érzékenység a jellemző; ennek tartalma viszont változó: hol betegeket ápolnak, hol a szegénység ellen lépnek fel, hol a keresztény egységért, az ökumenéért dolgoznak. Magyarországon is, de itt elsősorban a családi élet elmélyítésében aktívak. Nincsenek viszont jelen a társadalmi nyilvánosságban, soha nem nyilatkoznak, mert úgy érzik, a munkájukhoz nincs szükség médiafelhajtásra. És sem az egyháztól, sem az államtól nem kérnek támogatást. Önfenntartók. Hasonlóan hozzájuk a spanyol eredetű Házas Hétvége Mozgalom vagy az olasz Szent Egyed Közösség szintén csendben és nem kis hatékonysággal építik a magyar társadalmat is.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Karakter
2014. június 20. 20:49
http://sonyo.blog.hu/2014/06/14/kolosi_es_a_stelazsi
GV0917
2014. június 20. 16:31
Kedves Padre Eusebius, ki Atyánknak kedves fia vagy! Hagyd a jó francba a "civilkedést", mert kiütést kapok tőle!Minket kirekesztettek!Osztályalapon. Eleget civilkedtünk anno, mikor diktatúra volt, a balos diktatúra!Nem is volt más lehetőségünk, mint befogni-és kész!Mi és elődeink csak reménykedtünk. Gyermekkoromban a felnőttek "várták az angolokat"! Szidták-milyen érdekes, egy kőkemény diktatúrában a NÉPI DEMOKRÁCIÁT!Pedig sejtettük, hogy ez nem lehetséges. Szűznek és kurvának lenni egyszerre lehetetlen! Ne filózz Özséb!Civil (régi ludovikás pökhendiség: "cibill kusss" )(sch-val)Ma azokat értjük "civil " címszó alatt, akiket nem egy pártszervezet, vagy kormány irányít közvetlenül, de ahhoz hasonló értékelvű tömörülés,mely előbb,vagy utóbb a politikai helyzettől függően eszkalálódik! Aztán, mint egy Tersánszky novellában-szüzessége tovatűnik!Csupán egy kisebb ,nagyobb segédcsapattá alakul- bármely oldalon!(Lásd az V. hadoszlop)
Senye Péter
2014. június 20. 15:33
Fékek, ellensúlyok, civilek. Nem kell túlozni szerepüket és jelentőségüket.
KannibálTatárÚr
2014. június 20. 14:02
Kohn, az ismert borász a halálos ágyán feküdt. Összehívta fiait, hogy átadja nekik élete alatt szerzett tapasztalatait. Kedves fiaim! Egy nagy titkot árulok el nektek: szőlőből is lehet bort csinálni! Én neked árulok el egy nagy titkot: Az ország összes lakosa civil: Orbán, Gyurcsány, Bajnai, Lázár, stb. ... stb. Ezek a civilek választáson kiválasztják maguk (tehát civilek) kőzül az ország vezetőségét. Mikor már vezetők, ezeknek a civileknek - akik őket megválasztották - a vezetői lesznek. Hagyjuk már ezt a hülye civileskedést. Semmi másra nem szolgál, mint a vesztesek érdekeinek védelmére. Tisztességtelen úton akarnak hatalomhoz - a hatalom ellenőrzéséhez - jutni. A civil szervezetek pedig végezzék apolitikus feladataikat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!