Játszd újra, Sam

2014. június 18. 10:12

Nem kevesebbet tudhatunk meg a főváros ingyenesen terjesztett, igényes hetilapjából, mint azt, hogy a trianoni katasztrófa nem volt szükségszerű.

2014. június 18. 10:12
Endrődi Gábor
Galamus

Csak érdekességképpen említjük meg, hogy egy kicsi, de a német történelemben később jelentős szerepet játszó alakulat, a Német Nemzetiszocialista Munkáspárt hajszálpontosan ugyanerre az érvelésre építette a stratégiáját: a világháborút nem a német hadsereg, nem a császári kormányzat veszítette el, tragikus kimenetelét nem az amerikaiak hadba lépése után az antant javára billent erőviszonyok okozták, hanem a pacifistákból, kereszténydemokrata idiótákból és szocialista felforgatókból álló hátország. Megkönnyítette az érvelést, hogy a német katonai vezetés – amely már hónapokkal a fegyverszünet aláírása tisztában volt a valós helyzettel – villámgyorsan átadta a kormányrudat a parlamenti ellenzéknek, rájuk hárítva a megalázó békefeltételek elfogadásának ódiumát. Az érvek célba találtak. Az újrajátszás – ha értesüléseink helyesek – mégsem sikerült maradéktalanul.

Károlyi követett el hibákat, súlyosakat is. Azt az állítást viszont, hogy a padovai, majd a Compiègne-ben megkötött fegyverszünet, a háború fő terhét viselő német hadsereg kiesése után Magyarországnak 1918-ban volt katonai opciója, nyugodt lélekkel illúziónak minősíthetjük. Mai szemmel nézve nem tanulságok nélküli az a helyzet, amikor 1918 októberének végén a hosszú évek óta valótlanságokkal és manipulált híradásokkal etetett közvélemény Berlinben, Bécsben és Budapesten egyidejűleg találta magát szemben a valósággal. Az ilyesmi bizony akármikor megtörténhet, akár máshol is.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
atila68
2014. június 18. 13:59
Milyen szerencse, hogy a Galamus független médium, és Endrődi Gábor független publicista.
packó_
2014. június 18. 12:49
Na, akkor írjuk át a szerző szavait egy későbbi katonai megszállásra vonatkoztatva: "Horthy követett el hibákat, súlyosakat is. Azt az állítást viszont, hogy a Kállai kormány hintapolitikája bukását okozó német megszállás után, a háború fő terhét viselő német hadsereg ellen Magyarországnak 1944-ban volt katonai opciója, nyugodt lélekkel illúziónak minősíthetjük. Mai szemmel nézve nem tanulságok nélküli az a helyzet, amikor 1944 március végén a hosszú évek óta valótlanságokkal és manipulált híradásokkal etetett közvélemény Berlinben, Bécsben és Budapesten egyidejűleg találta magát szemben a valósággal. Az ilyesmi bizony akármikor megtörténhet, akár máshol is.” De ugye azért a holokausztért is a magyarok a felelősek, kedves szarzó?!
satanov
2014. június 18. 11:56
1918 októberétől az 1919-es román offenzíváig majdnem 10 hónap telt el! Ha a magyar hadsereg már 18 októberében felsorakozik a határon, ma a trianoni béke ünnepnap lenne, hogy sikerült megőrizni a történelmi határokat.
forsteandretredjemann
2014. június 18. 11:45
Csatlakoznék. Bár nálam kevesebb gépelési hibát nehéz ejteni, de azért a neveket át szoktam nézni. Sőt érzésem szerint a szerző akár javít(tat)hatna is - ha akarna. Másrészt pont August Von Mackensen nevét elírni.... A felmenői mind híres katonák voltak. A leszármazottai jórészt ma a Bundeswehr-ben szolgálnak. Az I világháborúban rekord idő alatt hozta létre a semmiből a Bolgár Királyi Hadsereget. Rekord idő alatt semmisítette meg a Román Királyi Hadsereget. A hadosztálya veretlenül és szinte érintetlenül vonult vissza a háború végén, a románok csak követni merték. A 19-es magyar kommün helyzete csak onnan számított biztosnak, hogy a Nugati Pályaudvaron tárgyalni hívták és foglyul ejtették. Kidták a franciáknak, akik a legmélyebb tisztelettel kezelték és mélyen elítélték a "magyar" eljárást. A maga korában elképzelhetetlenül nagy élő legendának számított. Nagyon öreg ember létére ő "nyomta" a német hadvezetésen belül mindenki ellenében az "álmodozó" Guderian tankjait, mint az imádott lovassága utódát. Az egyik volt lovassági géppuskás szakaszvezetője - bizonyos Erwin Rommel- később meglehetősen nagy hírnévre tett szert. De ott volt még az ő "nevelései" közül pl. maga Heinz Guderian, Hasso von Manteuffel, Christian Braun, Hans Strippel, Michael Wittmann - és még lehetne hosszan sorolni. Hitler előtt vonult a dísszemléken. Állítólag a "boehmischer Gefreiter" eredetije tőle származik mint "der kleine Gefreite". Neki szabad volt érzékeltetni a nagy emberrel, hogy a Vaskereszthez stratégiai tudást és hadvezetési tudást nem osztogatnak. Utólag visszatekintve igaza is lett. A cikk többi része egyszerű ideológiai rizsa. Nem érdemel szerintem szót.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!