„A halstatti kultúra” – A magyar kultúra napjára
Én mindig elszomorodom, amikor évente egyszer a tudtomra adják, hogy ma van a magyar kultúra napja.. Az év többi háromszázhatvannégy napján vajon mi van? Győrffy Ákos írása.
Az új generáció tartja a markát, mert jól és kényelmesen élni nagyon szeret, de a lapát nyele már nagyon nem esik kézre.
„Nos, úgy tűnik, hogy a rendszerváltozás tájékán született nemzedékekből hiányzik a lendület és főleg az akarat. Ami nem csupán vegetálásra és/vagy az állandó szórakozásra elég, hanem amivel működtetni lehet egy társadalmat és felépíteni egy országot.
Sok minden érthető és elfogadható. A javak egyenlőtlen eloszlása nagyban meghatározza, hogy a különböző tőkékhez (Bourdieu) ki miképpen juthat hozzá. Fiatalok ezrei nem tudnak kitörni változó mértékben deprivált helyzetükből. Figyelembe kell venni olyan körülmények akadályozó mivoltát, amelyek természetüknél fogva nem megváltoztathatók vagy csak egészen kivételes akarattal módosíthatók. Senkinek ne legyenek illúziói: a kitörés és végighaladás azon a sokat emlegetett társdalmai mobilizációs csatornán olyan embert próbáló feladat, amely akár kijavíthatatlan töréseket is okozhat.
Ugyanakkor ott vannak azon fiatalok tömegei, akik valóban csak az egó követeléseinek kielégítését tartják elsődlegesnek. Semmi bajom azzal, ha az ember kiereszti a gőzt, viszont csak és kizárólag a partilétre berendezkedni, tenni az egész világra – mert »apa meg anya úgyis megoldja« – gyakorlatilag a mindennapjaink részévé vált. Számomra kevés visszataszítóbb dolog van annál, amint amikor munkával és keresettel bíró felnőtt emberek a szüleik nyakán él(ősköd)nek. Vannak vészhelyzetek, de ezt életformaként tolni nagyon gáz. Sok mindent meg lehet magyarázni a posztadoleszcencia elméletével, de a nem akarást, a felelősségvállalás elutasítását, s végül is az önzést nem.
A »csendes generáció« kifejezést is túl finomnak tartom egy olyan populációval szemben, amelyik persze tartja a markát, mert jól és kényelmesen élni nagyon szeret, de a lapát nyele már nagyon nem esik kézre.”