Igazából tudtam, hogy váltanom kellene országot
Ehelyett ott rohadtam szinte minden magyar tévécsatornánál.
A Milla története lezárult, a tanulságok levonása – mindannyiunk közös felelőssége – megkerülhetetlen lesz április 6-a után.
A Milla néven ismertté vált, bázisdemokratikus alapon szerveződő civil közösség, amely a rendszerváltás konszenzusos jogállamiságát lebontó Orbán rendszerrel szemben képes volt jeles napokon több tízezer embert mozgósítani, 2012. október 23-át követően, miután szerepet vállalt az Együtt 2014 választói szövetség elindításában, majd pedig meghatározó vezetői részt vettek a választói szövetségből alakuló párt alapításában, már nem tudta többé betölteni azt a szerepet, amelyet korábban kivívott magának.Miután a Milla mozgalmi szerepet már több mint egy éve nem játszik és a belőle kinövő egyesületben pedig már közel egy éve nem zajlik valós tevékenység, annak a látszatnak a fenntartása, hogy a Milla még létező entitás, vagy annak a hamis látszatnak a táplálása, hogy a Milla az ellenzéki összefogás CÖF-je nemcsak alaptalan, hanem méltatlan is.
Ilyen körülmények között az Egyesület létezése mellett nem szólnak érvek, így a 2014. március 29-én közgyűlés céljából megjelent tagok formális döntést ugyan nem hozhattak, de egyetértek azzal a több tag részéről már korábban többször megfogalmazott felvetéssel, hogy az Egyesületet indokolt megszüntetni.
Az erre irányuló korábbi próbálkozások, a Milla és az Egyesület működésének értékelését célzó tisztázó viták - részben a tagok többségének a hozzáállása, részben formai okok miatt – idáig meghiúsultak. Mindezek figyelembevételével most azt javasoljuk az egyesület tagjainak, hogy a további méltatlan huzakodást kerülve méltósággal zárjuk le a Milla történetét.
A Milla már nyilvánvalóan nem létezik, az Egyesület további működésének pedig nincs létjogosultsága. Mindezt kimondhatjuk, sőt – azt javasoljuk – mondjuk ki egymás felé akkor is, ha ezzel a lépéssel párhuzamosan el akarjuk kerülni, hogy a választási kampány részévé váljon a döntésünk!
Tisztában vagyunk azzal, hogy jócskán megkésett annak a kimondása, hogy a Milla már nem létezik, ám mindezt most a nyilvánosság felé külön deklarálni elhibázottnak tartjuk, mert egy nem létező, nem működő közösségből hirtelen kampánytényezővé válnánk. Tudható ugyanis, hogy a kormánypárti felületek nyilván szívesen adnának teret annak a kampány hajrájában, hogy a “civilek” miként és miért is határolódnak el Orbán kihívóitól, vagyis felhasználnák sztorinkat saját céljaikra és ezt nyilván nem akarhatjuk.
2014. április 6-át követően persze lehet szabályos közgyűlés összehívásával formális döntést is hozni a Milla egyesületről, de a magunk részéről a választások utánra nem tartjuk tovább cipelhetőnek, vagy elodázhatónak legalább annak kimondását, hogy egy történet, a Milla története lezárult.
Ettől függetlenül meggyőződésünk, hogy van létjogosultsága annak – sőt kifejezetten kívánatos -, hogy a választási eredménytől függetlenül erőre kapjon a magyar társadalom civil hangja, hogy alapvető szabadságjogaink, a demokratikus alapértékek mellett kiállva minél többen adjanak hangot közéleti viszonyaink alakításának igényével olyanok is, akik nem kívánnak pártok színeiben politizálni.
2014. április 6-át követően lesz-e majd ilyen mozgalom, vagy erőre kap-e a társadalmi párbeszéd Magyarországon azt nem tudjuk, de mindenképpen kívánatosnak tartanánk.
Ez a történet azonban már nem a Milla története. A Milla története lezárult, a tanulságok levonása – mindannyiunk közös felelőssége – megkerülhetetlen lesz április 6-a után.