Közölte a Jobbik a Mandinerrel, mi az álláspontjuk Magyar Péter mentelmi jogával kapcsolatban
Magyar Péter botrányairól és mentelmi jogának tárgyalásáról kérdeztük a hazai ellenzéki pártokat.
2017. december: MSZP-Korszakváltás néven feláll a választási szövetség, Gyurcsány úgy véli, az ő hét százalékukkal is számolni kell.
A Mandiner az elmúlt napokban különböző irányultságú véleményformálók cikkeit közölte az elmúlt négy év értékeléséről. A választás után rátérünk a következő, 2014-2018-as ciklusra: egy új cikksorozatban a Mandiner szerzői, bloggerei mondják el, mire számítanak, mit várnak, mit várnak el a következő évektől a magyar politikában.
*
Írhatok én sok szépet és jót, aztán úgyis másként alakulnak majd a dolgok. Mondjuk így:
2014. szeptember: Az Együtt-PM Bajnai Gordont indítaná a főpolgármester-választáson, az MSZP viszont igényt tart rá, hogy a nagyobb támogatottságú párt adjon közös jelöltet. Így Tarlóssal szemben Horváth Csaba indul főpolgármester-jelöltként.
2014. október: Tarlós megkezdi második ciklusát. Több publicista elemzi: hiba volt az LMP-től, hogy önállóan indított egy noname jelöltet, mert ha összeadták volna az ő és Horváth Csaba szavazatait, kijött volna Tarlós szavazatainak háromnegyede, amivel majdnem nyerni lehetett volna.
2014. november: A Figyelő arról számol be, hogy a kormány egyre komolyabban fontolgatja a nemzeti italboltok bevezetését. A Heti Válasz arról ír: Bajnai Gordonék új párt indítását tervezik, ami az MSZP támogatottságának meghaladására tesz majd kísérletet. Mindkét értesülést cáfolják az érintettek. Értelmiségiek nyílt levélben teszik egyértelművé: bárhogy is alakul, mivel még a Fidesz által kreált választási törvény van életben, 2018-ban is szükség lesz összefogásra.
2014. december: A kormány bejelenti, hogy népegészségügyi okokból állami koncesszióba adja a húsz foknál erősebb szeszesitalok árusítási jogát. Szigetvári Viktor közli, hogy az Együtt-PM képviselői maradnak függetlenek, de új pártot indítanak, ami meghaladja majd a baloldal hibáit, és legyőzi az MSZP-t. Gyurcsány Ferenc morálisan elfogadhatatlannak nevezi, hogy képviselőtársai nem támogatják tovább azokat a célkitűzéseket, amivel az összefogás a parlamentbe jutott, mandátumaikról ugyanakkor nem mondanak le. Közben először szólal meg nagy nyilvánosság előtt a parlamenten kívül is az LMP két országgyűlési képviselője, Schmuck Erzsébet és Ikotity István.
2015. január: Az Együtt-PM volt képviselői bejelentik, hogy Korszakváltó Szövetség néven pártot fognak alapítani – ezt Schmuck Andor barátai gyorsan be is jegyeztetik. Ekkor Bajnaiék közlik, hogy Együtt a Korszakváltásért lesz a nevük, de Schmuck barátai ezt is regisztrálják. Végül Korszakváltás néven indítanak pártot Bajnaiék.
2015. február: Egy borsodi faluban késelés történik. A Jobbik bejelenti, hogy ilyen esetekben lenne megoldás a halálbüntetés. Daróczi Ágnes szerint a Jobbik csak a cigányokat büntetné halállal. A Jobbik védekezik: szerintük arabokat, pirézeket és feketéket is lehetne halálra ítélni, nem csak cigányokat. A baloldali közvélemény szerint viszont ezt csak azért mondják, hogy európai, mérsékelt pártnak tűnjenek, és valójában csak romáknál tartanák szükségesnek a halálbüntetést. Tüntetés szerveződik.
2015. március: Harmincezres kormányellenes tüntetést szervez egy frissen feltűnt, Demokratikus Alternatíva nevű Facebook-csoport. Azt szeretnék, hogy a demonstrálók békésen, pártzászlók nélkül tüntessenek. Értelmiségiek tiltakoznak ez ellen. Békemenet.
2015. április: A Fidesz bejelenti, hogy az újabb kétharmados felhatalmazás megerősítette őket abban, hogy szükség van előzetes választási regisztrációra. A Demokratikus Alternatíva tüntetésre hív, de nem engedi a színpadra Gyurcsány Ferencet és Fodor Gábort. Értelmiségiek tiltakoznak ez ellen: szerintük amikor a demokrácia végveszélybe kerül, minden demokratára szükség van. A tiltakozás sikertelen marad, a kormány beleírja az alkotmányba az előzetes regisztrációt.
2015. június: Az Európai Bizottság észrevételei nyomán kikerül az alkotmányból az előzetes regisztráció, amit végül mégsem vezetnek be.
2015. december: Orbán Viktor Azerbajdzsánban kijelenti: a XXI. században nagy érték az a stabilitás, ami Magyarországra és Azerbajdzsánra is jellemző. Két héttel később utcai zavargások kezdődnek Azerbajdzsánban, ami aztán hónapokra tematizálja a világsajtót.
2016. április: Fiatal jobboldaliak pártot alapítanak a Fidesszel szemben. Orbán Viktor arról beszél, ő pártolja a fiatalság ügyét, és tiszteli az ifjúság világjobbító hevületét, „de majd benő a fejük lágya”. Jobboldali publicisták szerint nem lehet tankönyvek alapján kormányozni.
2016. július: Épp tíz éve vezeti a közvélemény-kutatásokat a Fidesz – írja a Magyar Nemzet Online.
2016. szeptember: A Korszakváltás és az MSZP támogatottsága egyaránt húsz-húsz százalékon áll. Publicisták szerint, ha összeadjuk a kettőt a bizonytalanok számával, biztos a baloldali-liberális kétharmad. A Korszakváltás vezetője szerint nem szükséges a koalíció, de egy képviselőjük arról nyilatkozik: nem tartja azt elképzelhetetlennek. A párt népszerűsége tíz százalékra csökken.
2016. október: Random emlékmű/szobor/utcanév-vita.
2016. december: A Demokratikus Alternatíva tüntetést szervez. Publicisták szerint szót kell adni Bajnainak és Gyurcsánynak is. Ez megtörténik, a tüntetésre háromezren mennek el.
2017. február: Összefogást! – mondják sokan. Farkasházy Tivadar kerti partit szervez. Békemenet.
2017. április: A Jobbik szerint Morvai Krisztina érdemes az államfőségre, az LMP Sólyom Lászlót javasolja. Az MSZP azt mondja, átgondolja a dolgot, hogy végül a legalkalmasabb jelöltet tudja megnevezni. Mesterházy szerint nem lesz casting. Gyurcsány az ATV-n arról beszél, hogy három jelöltet is alkalmasnak lát a tisztségre. Kálmán Olga kérdésére, miszerint „Tétényi Éva köztük van?”, sejtelmesen mosolyog, és annyit mond, hogy „egy nő és két férfi”. Újraválasztják közben államfőnek Áder Jánost.
2017. szeptember: Simon Gábor könyvet ír „Miről tudott Mesterházy Attila?” címmel, amit egy jobboldali intézet tervez kiadni.
2017. december: MSZP-Korszakváltás néven feláll a választási szövetség, Gyurcsány úgy véli, az ő hét százalékukkal is számolni kell. Elemzők szerint a választásnak három fő kérdése lesz: kétharmadot szerez-e a Fidesz, megelőzi-e a Jobbikot a baloldal és bejut-e az LMP.
Azért reménykedem.
(A szerző a VS.hu munkatársa)