Fidesz-kétharmad Nagy-Britanniában, majdnem-többség Németországban

2014. április 09. 10:39

Sokakat izgat, milyen hatással volt a parlamenti erőviszonyokra, mennyire osztotta ki igazságosan a mandátumokat az új választási rendszer.

2014. április 09. 10:39
Balogh Ákos Gergely
Mandiner

Sokakat izgat, milyen hatással volt a parlamenti erőviszonyokra, mennyire osztotta ki igazságosan a mandátumokat az új választási rendszer. Kedves olvasónk, Hajdú Attila adta az ötletet, hogy megnézzem, mire vezettek volna a vasárnapi szavazatarányok más országokban. Az arányos, tisztán listás választási rendszerű országokat (mint például Ausztria, Hollandia, Izrael vagy Szlovákia) nem nagyon érdemes nézegetni, ott a vasárnapi szavazatarányok nagyjából hasonló mandátumarányokat eredményeztek volna, csak a küszöb alatti pártokra leadott szavazatok módosítottak volna ezen többet-kevesebbet (esetünkben kevesebbet).

Így aztán azokat az országokat érdemes vizsgálni, ahol nem ilyen a választási rendszer. Elsőként a briteket néztem meg, egyrészt azért, mert egy klasszikus többségi modellről van szó (egyéni választókerületek, egy forduló, a győztes mindent visz), másrészt azért, mert ehhez gyorsan találtam is egy elég jó kalkulátort a BBC oldalán.

A kalkulátorban a színbeli egyezőség miatt a liberális demokratákhoz állítottam be a Fidesz listás szavazati arányát, a Labour rubrikájába az MSZP vezette baloldali tömbét, a Jobbiknak pedig a tory-k jutottak. Az eredmény:

fidesz_uk_szavazatok_terkep_mandatumok.jpg

Igen, ez olyan tiszta kétharmad, hogy még akár a magyar választási rendszer torzítása miatt aggódó angol újságírót is megnyugtathatja. Ez egyébként az Egyesült Királyság választásföldrajzi sajátosságait figyelembe vevő modell, ha egyszerűen csak bevezetnénk Magyarországon a britek választási rendszerét, akkor – a szavazatok pillanatnyi feldolgozottsága mellett – így nézne ki az új parlament mandátummegoszlása:

magyar_mandatumok_brit_rendszerben.jpg

A többi választási rendszerhez nem találtam ilyen látványos vizualizációjú mandátumkalkulátort, de Németországban a Zöldek készítettek egy hasonló alkalmazást 2013-ra.

A számítás a következő eredményre jutott (mondtam, hogy sajnos nem olyan szép):

fidesz_Nemetorszagban.gif

A 645 helyből 298-at szerzett volna a Fidesz-KDNP, 174-et a Kormányváltók, 137-et a Jobbik, 36-ot az LMP. A német választási rendszer – amiről Németh Csaba írt alapos elemzést a Mandiner.jog számára – a szavazatok 44,5%-át a mandátumok 46,2%-ával jutalmazná, azaz a Fidesznek nemhogy kétharmada, de még egyszerű többsége sem lenne.

Sajnos sem francia, sem olasz mandátumkalkulátort nem találtam, de ami a legjobban meglepett, hogy az amerikai kongresszusi és szenátusi választásokhoz sincs ilyen alkalmazás – ha valaki mégis ismerne ilyeneket, írja meg kommentben, szívesen kiszámolnám, milyen törvényhozást eredményeztek volna ezekben az országokban a vasárnapi hazai szavazati arányok.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 149 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2014. április 24. 17:27
Most majd megint 4 évig magyarázzák, hogy miért is lett 2/3-ad. Ja ők ''mint 2006-ban' ++semmit++ nem tettek érte. Nem volt összefosás, hallgattak werberre, egyértelműen megmondták (e2014, epm, dk, lib) a nevük egységes volt 2010 óta stb! Észak-Koreában 100%, nem is tudom ezt miért nem hozták fel???
adofizeto
2014. április 14. 13:06
KÖRTÉT KÖRTÉVEL kéne összehasonlítani. Nagy Britannia és Németország is érett demokrácia. Ezekben az országokban nem kell aggódni azért, hogy vajon: - a közmédiát ki birtokolja (nálunk a Fidesz) - kinek a felesége a leglegbíró (nálunk Miss Szájer) - kinek dolgozik a legfőbb ügyész (Polt/Fidesz) - ki írja az Alkotmányt (Mr. Szájer) - ki írja a médiatörvényt (RIP Annamária/Fidesz) - ki szabja meg a választókörzetek határát (Fidesz) A 2014-es magyar választás semmiképpen sem tisztességes, mert: - a közmédia csak a Fideszt támogatta, - Mr. Polt csak a Fidesznek kedvező ügyekben volt hajlandó eljárni, - a médiatörvény alapján csak balos médiumok esetében indult eljárás, a HirTV pl. folyamatosan hazudhatott, ifjabb Stumpf sem kapott például büntetést a manipulált hírcsinálás miatt... hogy érthetően fogalmazzak: "A Fidesz trükkök százaival érte el, hogy megtartsa a parlamenti többségét, folyamatosan manipulálta a választókat a médián keresztül, illetve az ügyészség és legfelsőbb bíróság tevékenységével" Érett demokráciában egyébként az emberek nem szavaznak olyan pártra, amelyiknek az elnöke: - a kertje végébe stadiont épít, - olajmaffiózót nevez ki belügyminiszternek - folyamatosan mást mond, mint amit csinál - és még folytathatnám. Nem pusztán a számlálásból áll egy demokrácia...
Monkey4you
2014. április 10. 19:31
Basszus, az angolok a német rendszerrel a picsába sem lennének!!!!
realista
2014. április 09. 22:28
Az úgynevezett demokrácia lényege, hogy mindig a nagyhangú kisebbség uralkodik a többség fölött. Vagy ahogyan egy klasszikus megfogalmazta: A demokrácia a csőcselék uralma.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!