Dermesztő ukrán beszámoló: „A hang egyre erősebb lett, és hamar rájöttem, hogy ez valami új lehet”
Az egyik túlélő férje a frontvonalon harcol.
Az I. világháború már végleg elmerülni látszik az élő emlékezetben. Élmény rábukkanni olyan régi dokumentumfilmekre, ahol még élő I. világháborús veterán katonák mesélnek frontélményeikről. Íme.
„Ez az olasz már minket eleget lőtt, mi most őt is kilőjük.”
2014 az évfordulók éve: 1944, 1989... de az időrendben első nagy 20. századi évforduló az 1914-es. Az I. világháború és folyományai (a Tanácsköztársaság társadalmi szolidaritást roncsoló rombolása; Trianon; és hát maga a II. világháború) máig befolyásolják Magyarország sorsát és közéletének állapotát. Csak már szinte nincs kit megkérdezni róla a szakértő történészeken kívül. A II. világháború viszontagságainak még vannak velünk élő szemtanúi (például a kisgazda Horváth János – akivel múlt héten közöltünk életútinterjút); de az I. világháború már végleg elmerülni látszik az élő emlékezetben, elhunyt nagy-, déd- és ükszüleinkkel egyetemben.
Ezért is élmény rábukkanni olyan több évtizedes dokumentumfilmekre, ahol még élő I. világháborús veterán katonák mesélnek frontélményeikről.
Gulyás Gyula és Gulyás János Én is jártam Isonzónál című 1986-os dokumentumfilmjében idős férfiak beszélnek tiszteletre méltó keménységgel és megejtő őszinteséggel az I. világháborús katonai élményeikről. Csatatéri hőstettek és megpróbáltatások, rohamra indulások és test test elleni küzdelmek, kézigránátdobások és szuronyszúrások, és a rádöbbenés: „megöltem egy embert”. És persze bajtársi és szerelmi viszonyokról is szó esik, majd egy csapat veteránnal meglátogatják a Monte Grappát. (Mandineres helyszíni riportunkat és útirajzunkat a Monte Grappáról itt olvashatják.)
A kisöregek nem is hiszik, hogy még egyszer eljutnak ifjúkori háborús élményeik színhelyére; de ott, helyben még több emlék tör elő az évtizedek mélyéről, és az egykori harcmezőn elevenítik fel hihetetlen aprólékossággal a régi élményeket. Az olasz kisváros temploma előtti téren pedig a magyar és az olasz himnusz recsegő hangjaira ölelgetik egymást a két nemzet egykor egymásra támadó, majd tisztességben megöregedett katonái. Ahogy az idős magyar katona válaszol a kérdésre, milyen volt ismét meglátni a régi viszontagságok színhelyét: „Örömmel láttam mindent”.
Tisztelet a hősöknek.
*
És a többi dokufilm:
Meggondoltan, megfontoltan
Soha többé katonát nem akarok látni
Rabló béke
*
Most pedig rakjunk be egy kötelező slágert a bennünk élő birodalmi reakciós nagyobb megelégedésére.
Megállj, megállj, kutya Szerbia