Félelem Ukrajnában

2014. február 23. 13:43

Ukrajnát saját félelmei vitték a szakadás szélére, és csak a jóhiszemű politika mentheti meg.

2014. február 23. 13:43
Flick László
Magyar Hírlap

„A Janukovics-kormány demokratikus legitimitása kérdőjeleződött meg, és ez azt eredményezte, hogy az alulról jövő, változtatni akaró szándék félelmet keltett a hatalomban. Guglielmo Ferrero szerint minden legitim rend azon alapul, hogy a nép hagyja, hogy meggyőzzék arról, az adott politikai rend hivatott gyakorolni a hatalmat. Ez egy »hallgatólagos szerződést« eredményez, amelyet a kormányzóknak és a kormányzottaknak is tiszteletben kell tartaniuk. Ha azonban az egyik fél eltávolodik ettől az állapottól, akkor megkezdődik a félelem – a kormányzottak lázadásától. A félelem pedig további félelmeket eredményez – félelmet a bosszútól, a legyőzöttek visszatérésétől. A másik oldalon pedig az új rend bosszújától. Ez az érzés elhatalmasodik, és megfosztja az embert a tiszta gondolkodás képességétől. Ez az érzet nem gyávaságot, épp ellenkezőleg, bizonyos értelemben vakmerőséget, leginkább vakrémületet eredményez. Ott, ahol emberek halnak meg, legkevésbé sem lehet racionális cselekvésekről és döntésekről beszélni. Ebben a helyzetben semmilyen esemény vagy cselekedet nem számít különlegesnek, a legitimitás kölcsönösen fenntartott egyensúlyát felváltotta a kölcsönös bizalmatlanság. (...)

Ukrajnától nyugatra mindenki »demokratikus elvek« szerinti rendeződésre vár. Idevágnak talán Bibó István sokat idézett szavai: »Demokratának lenni mindenekelőtt annyit tesz, mint nem félni.« Ez a fél mondat nem harcra való felszólítást jelent. Nem félni »egyáltalán mindazoktól az imaginárius [képzelet szülte] veszedelmektől, melyek azáltal válnak valódi veszedelmekké, hogy félünk tőlük«. A hatalmukat támadva érző kormányzók ezt nem tudják betartani. A félelem más reakciót eredményez, mint a józan mérlegelés. Aki a hatása alatt van, nem képes megfelelő döntéseket hozni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Cassi
2014. február 23. 19:49
"Oroszország egyszerűen nem hagyhatja, hogy odaszivárogjon mellé" A NATO most is határos Oroszországgal, ez nem lenne újdonság. Ha Ukrajnában egy nyugatos kormány jutna hatalomra, akkor Putyin keveset tehetne ellene. A megszállás nem reális alternatíva. Ukrajna azonban erősen megosztott, ráadásul anyagilag kutyaszorítóba került. Szinte semmi esélye, hogy a közeljövőben határozottan elkötelezze magát valamelyik oldal mellett, valószínűleg gyenge, jobbra-balra kapkodó kormányok fogják váltani egymást jó darabig.
Akitlosz
2014. február 23. 18:36
Érdekesek ezek a nyugat-ukránok. Ukrajna eleve azért lehet ilyen nagy ország, mert az oroszok meghódítottak a számukra egy halom területet Lengyelországtól, Magyarországtól és Romániától. Ezeket tessék előbb visszaadni, aztán lehet hőzöngeni az oroszok ellen!
OberEnnsinnen
2014. február 23. 18:09
Obama elhárította az Irán-szindróma tragikussá válását. De. A világ eddig megúszta Afganisztán, Irak, Líbia, Szíria kapcsán az aljas nyugati politika következményeit. Arról a politikáról beszélek, melynek elsőként mi magyarok is azóta folyamatosan szenvedő alanyai vagyunk a Versailles-s (trianoni) "béke" óta. Lehet, hogy Ukrajna esetében már nem fogja? Most ne legyen igazam.
ni++ck
2014. február 23. 16:36
Ukrajnában megfosztották a magyar nyelvet a regionális státuszától Az ukrán parlament hatályon kívülre helyezte az állami nyelvpolitika 2012. július 3-án elfogadott törvényét. A ”regionális nyelvekről” szóló törvény lehetővé tette a hivatalos kétnyelvűséget azokban a régiókban, ahol a kisebbség meghaladta a 10%-ot. Az orosz több mint egy tucat nagyobb város és régió második hivatalos nyelve volt, a román két faluban, a magyar pedig egy városban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!