Egymásra talált Kína és Szlovákia: komoly megállapodások születtek
Fico Kínába látogatott, ahol tárt karokkal várták.
Miért döntött úgy, hogy a nagyobb hatalmat jelentő kormányfői széket felcseréli a kisebb hatalmat és beleszólást engedő elnöki bársonyszékre?
„Ha nem csökken érdemben és fenntartható módon az államháztartási hiány és nem haladunk uniós vállalásaink szellemében a kiegyensúlyozott költségvetés felé 2017-ig, akkor nemcsak a Költségvetési Tanáccsal, hanem az EU Bizottságával is háborúskodás várható. Például nem szüntetik meg a túlzottdeficit-eljárást, büntetéseket helyezhetnek kilátásba.
Meg persze a piacok sem veszik majd olyan kedvező kamatokkal az egyre növekvő államadósságot, a kamatkiadások megugranak. Ezzel párhuzamosan egyre nyilvánvalóbb lesz, hogy a Smer nem tudja érdemben és tartósan csökkenteni a munkanélküliséget, garantálni a beígért szociális biztonságot, kezelni a romaproblémát. Egyszóval a Kotleba-jelenség – amelytől Ficoék joggal ijedtek meg – regionálisból országos trenddé válik.
Márpedig a Smer sikere korábban éppen abban állt, hogy sikeresen integrálta a baloldali, populista és nacionalista szavazótábor nagy többségét, de most épp ők, Fico választói szavaztak – egyelőre Beszterce megyében – Kotlebára. Ez országos szinten nem kevesebbet jelent, mint hogy odalesz a Smer egypárti kormányzása (Kotlebával meg mégsem lehet koalícióra lépni, mint annak idején az SNS-szel).
Ennek a – saját maga által teremtett – csődtömegnek a rémképét látva már nyilvánvaló, hogy miért menekülne a felelősség elől Robert Fico a kényelmes elnöki bársonyszékbe (annak minden előnyével) legalább egy ötéves ciklusra.”