A szeptember 20-án elfogadott felsőoktatási stratégia ugyan az előbbit emlegeti, megállapításaiból mégis inkább az utóbbira lehet következtetni. A dokumentumban irreálisnak nevezett nyelvvizsga-követelmények eltörlése vagy enyhítése mellett az is ebbe az irányba hat, hogy az egyetemek egyre inkább érdekeltek nagy számú hallgató felvételében és megtartásában, ami igen könnyen a minőség rovására mehet.
Az idegen nyelvekkel látványosan nem tud dűlőre jutni a kormány: nemrég még az egyetemre való bejutáshoz is feltételül akarták szabni a nyelvvizsgát, most meg már a felsőoktatásban meglévő irreális nyelvvizsga-követelményekről beszélnek és egyes szakokon nyelvvizsga nélkül is lehetővé tennék a diplomaszerzést. Jellemző, hogy a nyelvvizsga fogalmától egész idáig nem sikerült elszakadni.
Arra a kérdésre, hogy kelljen-e nyelvvizsga az egyetemi diplomához, egyértelműen „nem” a válasz. Ne nyelvvizsga kelljen, hanem nyelvtudás! Sajnos ezt sem a magyar piacon jelenlévő párhetes intenzív nyelvi kurzusokat kínáló nyelviskolák, sem a nyelvvizsgahelyek – vagy inkább nyelvvizsgagyárak – nem biztosítják. Nagyon sok magyarnak van nyelvvizsgája, de ennél jóval kevesebben beszélnek jól vagy akár csak elfogadhatóan idegen nyelveket. És ez bizony annak köszönhető, hogy a magyar oktatási rendszer és munkaerőpiac sokkal inkább a papírra épít, semmint a tényleges tudásra. Nyugodtan lehet lobogtatni egy öt-tíz évvel ezelőtt letett nyelvvizsgát, aminek a megszerzése talán már akkor is túl könnyű volt, nem is beszélve arról, hogy mennyit kophat a nyelvtudás az évek múltával.
Nyelvtudást papírral igazolni – nonszensz. Ezt ráadásul jobbára csak itthon kérik, így ha valaki azért tanul nyelvet, mert külföldre akar menni tanulni vagy dolgozni, nem lesz rászorulva a nyelvvizsgára. Nem véletlen, hogy nyugaton nem is ismerik a magyar értelemben vett nyelvvizsga fogalmát. Ott a munkáltatók nem hisznek holmi tíz évvel ezelőtt kelt, alsókerekuttyi nyelvvizsgaközpont által kiállított papírnak, hanem ők maguk tesztelik a delikvensek nyelvtudását, és ha valaki nem tud megszólalni, akkor édes mindegy, hogy amúgy milyen papírt lobogtat. Az olyan, felsőoktatásban használt nemzetközi nyelvvizsgák, mint például a DAAD vagy a TOEFL, néhány év alatt „elévülnek”, vagyis például egy ösztöndíj megpályázásához általában két-három évnél nem régebbi vizsgát írnak elő: egy idő után tehát újra le kell tenni, ha valaki a nyelvtudását ezúton akarja igazolni.