Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Magyarországon is vannak etikus bankok, s ebbe a másik paradigmába lépés elsősorban az ember gondolkodásmódjának, a bank küldetésének és filozófiájának megváltozásán múlik.
„Látjuk, hogy itt nemcsak a kamat mértékéről van szó, hanem a bank működési elveiről, céges filozófiájáról, kultúrájáról. Sőt, arról a gazdasági paradigmáról, amelyben a bank működik. Ha ez a paradigma kimondja, hogy a gazdasági fő cél a haszon maximalizálása (P-P'), ebbe a környezetbe a krematisztikával konform bankok illenek bele. »Alternative banking« tevékenységet azok űznek, akik másik paradigmában gondolkodnak. Ezek a bankok a profitról ezt vallják: »A profit hasznos dolog, ha mint eszköz arra a célra irányul, amely értelmet ad annak, ahogyan megtermelik és ahogyan felhasználják. Ha azonban a profit kizárólagos céllá válik, ha helytelen módon állítják elő, és ha figyelmen kívül hagyja a közjót mint végső célt, azzal a veszéllyel jár, hogy lerombolja a gazdaságot és szegénységet okoz.« (Caritas in veritate pápai enciklika, 21. p., XVI. Benedek, 2009)
A Banca Etica palermói etikus bank végső célja a közjó előmozdítása Olaszországban, s olyan ügyek finanszírozása, amelyek a szolidaritás, emberi méltóság, szociális gazdaság és környezetvédelem talaján állnak. Missziójukkal nem a pénzügyi tevékenység alapszabályait akarják megtagadni, hanem azokat az alapelveket megreformálni, amelyeken a jelenlegi bankvilág nyugszik.
Magyarországon is vannak etikus bankok, s ebbe a másik paradigmába lépés elsősorban az ember gondolkodásmódjának, a bank küldetésének és filozófiájának megváltozásán múlik.”