„Márciusban szép csendben megalapították a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézetet, mely a Miniszterelnöki Hivatal felügyelete alatt megalkotja majd a rendszerváltás hivatalos történetét. A Hvg.hu nem cáfolt értesülése szerint az intézet vezetőjének Bíró Zoltánt szemelték ki. Ez a biztosíték arra, hogy a rendszerváltás (egyik) exkommunista koncepciója váljon hivatalossá, s ezt közvetítse majd a központosított iskola és média a jövő nemzedékeinek.
Bíró Zoltán az MSZMP eminens kultúrpolitikusa volt, aki még az állampárt tagjaként lett a Magyar Demokrata Fórum első elnöke.
A Bíró Zoltán által képviselt irányzatnak az volt a meggyőződése, hogy a rendszerváltásnak a legkevésbé sem az állampárt hatalmának felszámolásán, hanem az állampárton belüli és kívüli »népi erők« összefogásán kell alapulnia. (...)
Bíró Zoltán a rendszerváltás kudarcának, eltorzulásának azt tekintette és tekinti máig is, hogy Magyarországon nyugati típusú többpárti parlamentáris demokrácia alakult ki. Bíró a Saját út című könyvében határozottan elutasítja ezt a rendszert, mivel nézete szerint a »néppel-nemzettel azonosulni« nem akaró urbánusok igyekeznek egy »polgári-liberális eszmerendszer importjával a progresszió élvonalába állni«.
Ennek az importnak, a nyugati típusú berendezkedés minél gyorsabb és teljesebb kiépítésének a Fidesz volt a legkövetkezetesebb híve a rendszerváltás időszakában. Abban a korszakban, melyet a Bíró vezette intézet kutatni hivatott, Bíró és a Fidesz a politikai paletta két ellentétes pólusán állt. Elgondolhatjuk, mennyiben lehet ettől az intézettől a rendszerváltó erőknek a valósághoz hű leírását várni.”