A „közép” mítosza, II.

2013. március 04. 19:21

Aligha van mit csodálkozni azon, hogy a magyarországi jobboldal politikája köszönő viszonyban sincs a mai európai konzervatív politikával.

2013. március 04. 19:21
Niedermüller Péter
Niedermüller Péter
Galamus-csoport

„A rendszerváltás politikatörténetének van egy igen lényeges, de ritkán emlegetett mozzanata. Az az »apróság«, ahogyan a Liberális Internacionáléhoz tartozó, az európai liberális demokráciák szellemében politizáló Fidesz egyszer csak átállt a politikai aréna jobboldalára. Ezzel a köpenyforgatással a jelenlegi kormánypárt a mai napig nem számolt el, mint ahogy afölött is nagyvonalúan átsiklik, hogy konkrét szakpolitikai kérdésekben lényegesen más álláspontot foglalt el ellenzékben, mint ma kormányon. Ez a tény, a párt ideológiai pálfordulása, a teljes politikai következetlenség mindent elmond arról a politikai moralitásról, amelyet a Fidesz képviselt és a mai napig képvisel. Mindettől nem egészen függetlenül Orbán és környezete – nem utolsó sorban az Antall-kormány sorsán okulva – felismerte, Magyarországon nincs politikai hagyománya, még kevésbé társadalmi bázisa a mérsékelt jobboldalnak, az értékalapú konzervatív politikai filozófiának és ideológiának. Ennek megfelelően nincs tényleges, hatékony, politikai erőt és akcióképességet biztosító választói támogatottsága sem. A Fidesz vezetői, az őket körülvevő tanácsadók azt is megértették – sőt, saját személyes életükben meg is tapasztalták –, hogy a magyar társadalom jelentős szegmenseit messze elkerülték az európai társadalmakat a nyolcvanas, kilencvenes években jellemző modernizációs folyamatok. És itt most nem annyira a gazdasági, sokkal inkább a társadalmi és kulturális modernizációra gondolok. A jelenlegi kormányfő tanácsadójának az emlékezetes mondata – »Beszélj úgy, mint egy felcsúti srác« – mindent elárul arról a kulturális stílusról és környezetről, amelyre a jobbra fordult Fidesz a politikáját építette. Éppen ezért aligha van mit csodálkozni azon, hogy a magyarországi jobboldal politikája köszönő viszonyban sincs a mai európai konzervatív politikával. De ez nem véletlen, hanem tudatos politikai döntés következménye. A jelenlegi kormánypárt ugyanis nem tud mit kezdeni az Európában elfogadott konzervatív értékekkel, ehelyett inkább a két világháború közötti magyar jobboldal politikai hagyományaihoz fordult, ezeket igyekszik életre kelteni. Ennek a jobboldaliságnak fontos elemét jelenti a nemzeti-keresztény ideológia, az antiszemitizmussal való folyamatos és tudatos összekacsintás, az alsó társadalmi rétegek lenézése, háttérbe szorítása, az egyházak, a keresztény vallás átpolitizálása, az autoriter politika, az értelmetlen és célt tévesztett rendcsinálás, amihez a cinizmus, a félrevezetés, a becsapás, az oligarchák, a haverok zsebének teletömködése, a mindenkin és mindenen való kíméletlen átgázolás társul. A Fidesz politikájának lényege több mint egy évtizede a társadalom kettészakítása, a nagyobbik rész maga mögé állítása – akár hazugságok árán is –, az erre alapozott kormányzás, illetve minden más társadalmi csoport, kulturális környezet kizárása. Ennek megfelelően a Fidesz szavazói radikálisan jobboldaliak, és közelebb állnak a Jobbikhoz, mint az európai értelemben vett »középhez«.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 49 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Galak
2013. március 05. 14:33
vicces ahogy a fideszmajmok mindig megmagyarázzák maguknak viktorka soron következő gazságait. általában így: "blabla...nem igaz, viszont a gyurcsány...blabla...öszöd..blablabla..." érvek nélkül, hazugságokkal. hát így.
Jason Bourne
2013. március 05. 10:09
"Ezzel a köpenyforgatással a jelenlegi kormánypárt a mai napig nem számolt el," Nem volt szép ez a köpönyegforgatás, az biztos. Viszont kapásból tudok három gusztustalanabbat is, ami mellett ez eltörpül. 1, ahogy az MSZMP-ből MSZP lett, akommcsikból újgazdag nagytőkések. 2, ahogy az antikommer SZDSZ összeált az MSZP-vel 3, ahogy az MSZP-ből kivált a 10 listáról bekerült megélhetési politikus és megalapította a DK-t és a ez a formáció ottan van a Parlamentben, pedig egy lélek se szavazott rájuk, soha sehol. Ez utóbbival hogyszámoltatok el, Péter?
nyugalmazott tanár
2013. március 05. 09:36
Aligha van mit csodálkozni azon, hogy a magyarországi jobboldal politikája köszönő viszonyban sincs a mai európai konzervatív politikával. Valóban erről van szó: a jobb-bal hagyományos fogalmának már nincsen értelme. Magyarországon a jobboldal megvalósítja a hagyományosan baloldalinak tartott értékek védelmét: szolidaritás, társadalmi felelősségvállalás, a finálctőke bevonása a köztehetviselésbe, a kisvállalkozások védelme a multikkal szemben, stb. stb. Közben a baloldal szélsőségeseb jobboldalinak (igazi fasisztának) tekinthető a hagyományos felfogás és értelmezés szerint. A kisembereket semmizte ki a nagyvállalatokkal, nagyüzemekkel, nagygazdaságokkal szemben, a terheket csak a leg kiszolgáltatottabbak nyakába varrta, érzéketlennek bizonyult a szociális kérdésekben. És közben egy "balos" retorikával igyekezett mindezt elfedni.
Agnieszka
2013. március 05. 09:28
Magyarország helyzete speciális. Az elmúlt 20 évben az ország meg lett "szabadítva" a vagyonnal és annak gyarapításával, a termeléssel járó gondoktól. A Nemzeti Bank aranykészletét is sikerült dobra verni, felszámoltak itt mindent az élelmiszeripartól a nehéziparig. Még a közszolgáltatáson is külföldiek, gyakran állami vállalataik keresnek. Mintha az irányító közgazdászoknak a józan esze ment volna el, vagy valamilyen el és leszámolni valójuk lett volna az országgal, ahol élnek, amelynek a nyelvét beszélik. Senkit sem vontak a rémítő veszteségekért felelősségre, pedig a vesztesek milliószám vannak, az igazi nyeretesek sokkal kevesebben. Itt minden más. Egyetlen volt szovjet zónabeli államban nem "alakult ki" az ország lakosságának ilyen mérvű kifosztása, eladósítása. Kétségtelenül "demokratikusan" megválasztott kormányok által. Viszont lehet- e demokráciáról beszélni olyan végletesen egyoldalú tájékoztatás esetén, ami itt volt és gyakorlatilag van is, noha javulás észlelhető a Hír és Echo TV-k megjelenése óta, nyilván 2010-től jobboldali napi és hetilap is kap állam és nem állami hirdetést, de ez nem mindig volt így. A 2002-es és 2006-os választásokat nem a korrupt és tehetségtelen politikusok nyerték, hanem a a Sajtóklub, Heti Hetes, 168 óra, vállvetve a kereskedelmi és közszolgálati TV-k. Itt más a bal, a jobb, a liberális politikai mező, mint tőlünk É-ra és Ny-ra. Más is az ország helyzete. A devizahitelezést Magyarországon kívül állami intézkedéssel leállították! Itt vajjon miért nem? Fog-e ezért valaki felelni? Ki fogja vajjon a "független" Magyar Nemzeti Bank Simor vezetésével "elért" adósságát kifizetni?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!