Azok a mechanizmusok, amik Magyarországról is kiszivattyúzzák a pénzt, az EU nélkül is működnének. Azonban az uniós intézmények egyre inkább egy nemzetközi érdekcsoport eszközeként működnek.
Egymásnak ellentmondó nyilatkozatok láttak napvilágot februárban. Egyre több szó esik a nemzetközi médiában egy új, Transzatlanti Szabadkereskedelmi Zóna kialakításáról. A világ uralkodói az 1995 óta legnagyobb méretű szabadkereskedelmi egyezményt kívánják elfogadtatni az EU és USA kormányaival. Tavaly júniusban kezdődtek a találgatások; most már konkrétan tudni lehet, hogy 2013 decemberére meg kívánnak egyezni, persze zárt ajtók mögött, minimális nyilvánossággal. Ezzel kiemelten foglalkozik a nemzetközi média, ellenben a magyar média hallgat valamilyen oknál fogva. Legelőször egy 2012. június 20-i sajtótájékoztatón került sor a bejelentésre, a los cabos-i G20 találkozó keretein belül [2]. Egy közös nyilatkozatukban Obama, Barroso és Van Rompuy elkötelezték magukat amellett, hogy »amilyen gyorsan csak lehet«, elkezdik egy új egyezmény tárgyalását. Most már tudni lehet, hogy 2014 decemberére alá is akarják írni!
Mi ez a nagy sietség? Talán félnek valamitől? Talán attól, hogy a nép felébred, és fellázad az újabb Unió ellen, amely ismét rajtunk élősködne? Félreértés ne essék, azok a gazdasági mechanizmusok, amik Magyarországról is kiszivattyúzzák a pénzt, az EU nélkül is működnének. Efelől nincs kétség. Azonban maguk az uniós intézmények egyre inkább egy nemzetközi érdekcsoport eszközeként működnek. Mit is kívánnak az Uniótól az európai és amerikai nagyvállalatok?
Kívánságlistájuk is közismert (mármint azok számára, akik követik a külföldi médiát). Teljeskörű »összehangolást« a nemzeti és nemzetközi hatóságok és szabályok között. Azaz, ha például egy gyógyszert vagy ételt engedélyeztet egy cég az USA-ban, ne kelljen még egy engedélyezési lépcsőn átesnie, ha ide is kíván szállítani abból a gyógyszerből/élelmiszerből, stb. Hihetetlen veszélyeket rejt ez magában, mind ökológiai, mind élelmiszerbiztonsági, mind egészségügyi értelemben. Számos botrány tanúsítja, hogy az egyesült államokbeli FDA (Food & Drug Administration) korrupt és a tőke érdekeit szolgálja. Egy közös szabályozású rezsimben nyilván az enyhébb szabályok fognak érvényesülni.
Ezen túlmenően komoly veszélyt jelent Európa mezőgazdaságára nézve a mezőgazdasági vámok eltörlése. A vámok eltörlése csupán 0,1%-kal növelné évente az összeurópai GDP-t egy német számítás szerint. Ez gyakorlatilag hibahatáron belüli érték. A kockázatok ellenben nagyok, különösen, ha a GMO-termékek is szabadon bejöhetnek az Európai Unióba. Márpedig erről is szó van: Barroso (aki a Monstanto lobbistája volt - a Szerk.) szerint »nem lesznek kompromisszumok a fogyasztók egészségét illetően«, ami nem egyértelmű elhatárolódás [3]. Ellenben az amerikai főtárgyaló Ron Kirk szerint »minden az asztalon van, a GMO termékek szabadkereskedelme is« [4]. Képtelen lesz az európai mezőgazdaság versenyezni az automatizált amerikai nagybirtokokkal.”