Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Oszkó Péter válaszul szépen fölmondta Matolcsy leckéjét a növekedésről.
„Talált volna pedig egyszerűbb okot is Matolcsy, ha nem a Fideszhez kötődő közgazdász: Magyarország privatizált, illetve tárta szélesre a kapukat a külföldi tőke előtt a régióban a leghamarabb, illetve a legnagyobb mértékben. Ezért volt viszonylag magas a növekedési ütem: a gyárakat betelepítették, azok elkezdtek – elsősorban exportra – termelni, tehát erősen nőtt a GDP. (A GDP a bruttó hazai terméket jelenti, mindegy, külföldi, vagy hazai a cégtulaj.) Egy idő után már nem volt mit eladni, a beáramló működő tőke lelassult, a GDP növekedési üteme csökkent.
Időközben azonban a régiós országok Magyarországhoz képest nagy késéssel, jóval kisebb mértékben, de elkezdtek privatizálni. Megindult a működő tőke beáramlás, s ennek nyomán a termelés növekedése, meglódult a GDP.
No, de miért is érdekes mindez? Mert épp ez a téma volt az egyik, amely előjött, és vitát gerjesztett a Progresszív Gazdaságpolitika Alapítvány keddi konferenciáján, ahová én is ellátogattam.
Kimerült a magyar fejlődési modell: a privatizáció lecsengésével, ezzel összefüggésben a tőkeimport csökkenésével kimerültek a jelenlegi, multinacionális vállalatokra alapozott modell növekedési lehetőségei – lényegében erre mutatott rá Gerőcs Tamás és Sebők Miklós előadása is.
S mit tett erre Oszkó Péter? Válaszul szépen fölmondta Matolcsy leckéjét a növekedésről, arról, hogy megelőztek bennünket a régiós országok, és hogy ennek oka a rossz gazdaságpolitika volt, és persze nem maradt el a szlovák példára hivatkozás sem.”