Egy brit politikai tanácsadó elmagyarázza, miért lehet a Fidesz 14 éve hatalmon
Edward M. Druce hat pontot sorol fel, amely alapján sikeresen működik a magyar kormány, s szerinte mindezt a britek is megtanulhatnák.
A rezsicsökkentés nem társadalompolitikai tett, hanem szimpla goebbelsi propagandafogás. Interjú.
„Az ötszázmilliárdon túl mivel kedvez a hatalom a középosztálynak?
Miért, annyi nem elég? Amúgy Orbánék hamar rájöttek – és ha kinyitják a Társadalmi Riport minapi számát, el is olvashatják –, hogy ez a csoport jórészt már az övék, további gesztusokkal sem szereznek új választókat. Ezért találták ki a legfrissebb őrültséget: a rezsicsökkentést. Ami úgy csalás, ahogy van.
A rezsicsökkentéssel átkerül a fókusz a középosztályról a szegényekre?
Annyiban azért ez is középosztálypárti, hogy a gazdagabb itt is többet kap, mint a nyomorult. Vagyis marad a perverz elem. A rezsicsökkentés nem társadalompolitikai tett, hanem szimpla goebbelsi propagandafogás. Parasztvakítás. Amit a rezsicsökkentéssel nyersz, bőven elveszik másutt, csak nem veszed észre. A kormány skanzent épít. Mint a Horthy-korszak. Nagyjából 1928 és 1938 között a magyar társadalom megmerevedett skanzenként működött, bár akadtak figurák a politikában, akik úgy néztek ki, mintha európaiak lennének, és egy részük talán európai is volt. Ez lehet Orbán álma is: szigorú, autoriter világ, ami csöpög a hittantól, de kifele, Washingtonban, Berlinben, Brüsszelben a konzervatív haveroknak eladható, hogy tulajdonképpen jó kis konzervatív-liberális rendszer. Egy valamivel nem számol a miniszterelnök: az ilyen szisztéma gazdaságilag növekedésképtelen.
Mi lesz a középosztállyal?
Mi lesz? Mi van! Fogja magát, lelép, és Amerikától Svédországig lesz belőle középosztály. Szinte az összes tehetséges, valamirevaló hallgatóm kint él.”