A határon túli magyarok szavazhatnak majd az anyaországban 2014-ben, ami azt láttatja, hogy az MSZP eszmélése csak emiatt történt meg. Interjú.
– Miért próbál levezényelni az MSZP nemzetpolitikai fordulatot?
– Bár végre megtörtént a bocsánatkérés a párt vezetése részéről, az időzítést nem tartom szerencsésnek. A határon túli magyarok szavazhatnak majd az anyaországban 2014-ben, ami azt láttatja, hogy az MSZP eszmélése csak emiatt történt meg. Az MSZP jelenlegi lépését így határozottan megkésettnek tartom. Nekem annak idején házelnökként mindenesetre sikerült a nemzetpolitikai különutasságot képviselnem, a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma működtetésével és konszenzussal életre hívott szakpolitikai stratégiákkal.
– A mostani ellenzéki egyeztetéseken egyelőre az LMP és a 4K! nem vesz részt. A Szociális Uniót meghívta a DK, az MSZP vagy az Együtt 2014?
– Nem hívták meg. Ennek örülök, legalább nem kellett nemet mondanunk. Ezek az egyeztetések ugyanis azt mutatják, hogy azok az erők próbálnak összeállni, amelyek meghatározták a 2002 és 2010 közötti kormányzást. Látva azt, ami az egész magyar politikai életben történik, arra jutottunk, hogy Magyarországon szükség van egy negyedik erőre a Jobbik, a Fidesz és a balliberális blokk között. Ez a fenntarthatóság elvei alapján patrióta gazdaságpolitikát és közösségi elveket képviselve meghaladhatná az országra régóta jellemző gyűlöletstruktúrát. Ilyen erőre igény mutatkozik a nagy számú bizonytalan, kiábrándult szavazót tekintve. A Szociális Unió és potenciális szövetségesi köre ezért megpróbál mind több hiteles civil közösséget megnyerni.