Menekülőút az alkotmányosságnak?

2013. január 03. 17:19

Az alkotmánybíráskodás programozói végtelen ciklusba kerülnének.

2013. január 03. 17:19
Légügyi megfigyelő
Légifelvétel blog

„Az immár egy éve hatályban lévő Alaptörvénynek, melyet köztudomásúlag gránitszilárdságúnak terveztek, a harmadik módosítása előtt állunk. Ez az úgynevezett gránitszilárdság kiérdemelt már néhány viccet, hiszen ennél gyakrabban módosított új alkotmányt aligha lehet találni szerte a világban. Talán a törvény szövegét gránitmintás lapra nyomtathatták, egyéb összefüggést nehéz a maradandóságáról ismert kőzet és a törvény között felfedezni.

Az alkotmány módosítására, illetve a módosítás beígért eseményeire rendre akkor kerül sor, amikor valamely törvény szövegének alkotmányossága már eleve vitatható. A törvényalkotói szándék világos: ha már bele van írva az Alaptörvénybe az érintett szöveg, akkor aligha vizsgálhatja annak alkotmányellenességét az Alkotmánybíróság, hiszen ekkor azt a szöveget bírálná, amely alapján bírálnia kellene a szövegeket… stb, s így az alkotmánybíráskodás programozói terminus technicus-szal élve végtelen ciklusba kerülnének. Ezt az Alkotmánybíróság maga is felfedezte, legutóbb a 61/2011. számú határozatában ki is jelentette, hogy az Alkotmány és az Alkotmány módosítás szövegét nem bírálhatja felül.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
KannibálTatárÚr
2013. január 03. 22:03
A bíróknak nincs joguk vitatni az érvényes törvényeket, hanem ezen törvények szerint kell itélkezniök. Az Ab csak arra jogosult, hogy a törvényeket megitélje, megfelelnek-e az alkotmánynak. Ha nem egyértelmű az alkotmány, ezt az Ab felvetheti, de az alkotmány egyártelművé tétele a parlament feladata. Az Ab semmi esetre sem változtathatja meg az alkotmányt. Láthatatlan alkotmány nincs. Erre hivatkozni butaság. Sajnálatos, ha ezt jogászok teszik jogtalan előnyök (saját hatalmuk növelése) érdekében.
balint60
2013. január 03. 17:43
„Az immár egy éve hatályban lévő Alaptörvénynek, melyet köztudomásúlag gránitszilárdságúnak terveztek, a harmadik módosítása előtt állunk". Az állítás téves. a gránitbavésettet 2012-ben már háromszor módosították (június, szeptember és december), most a negyediket fontolgatják az AB-bukta miatt.
Öreg
2013. január 03. 17:41
Az AB a népszuverenitás fölé helyezte magát és ezzel elindított valóban egy jóvá tehetetlen spirált. Gondoljuk csak el:Egy párt 100 %-ot érne el /Angliában lehetséges/ és az általa létrehozott parlament határozatait az AB rendre megsemmisítené. Kit képviselne ebben az esetben az AB? A láthatatlan alkotmányt?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!