„A nemzetpolitika aktuális kérdései címmel tart előadást Mesterházy Attila, a Magyar Szocialista Párt elnöke január 16-án, szerdán este 18 órától a kolozsvári Minerva-ház Cs. Gyímesi Éva termében. (Jókai /Napoca utca 16 szám). Az eseményre a Kós Károly Akadémia Alapítvány és a Táncsics Alapítvány szervezésében kerül sor. Az est házigazdája Markó Béla, a Kós Károly Akadémia Alapítvány elnöke. Az előadás utáni beszélgetést Tibori Szabó Zoltán újságíró vezeti.”
Ez a meghívó fogadta több erdélyi értelmiségi ismerősömet, akiknek többsége hallani sem akart a szocialisták nemzetpolitikájáról. Régi beidegződés az erdélyiekben, hogy aki szocialista (akár román, akár anyaországi), annak a magyarságra nézvést pozitív nemzetpolitikája nem nagyon lehet. Az MSZP ezt már 2004-ben pontosan be is mutatta, amikor Gyurcsány Ferencék a kettős állampolgárságról (amely manapság népszerű Erdélyben) szóló népszavazáskor a „nem”-mel való válaszra buzdítottak.
Most azonban mégis Kolozsvárra utazik a szocialisták rendszerváltás utáni legkevésbé karizmatikus vezetője, Mesterházy Attila, hogy kioktassa az erdélyi magyarokat arról, mik is a nemzetpolitika aktuális kérdései, mintha ők nem ezt élnék meg minden nap.
Talán az MSZP ideológusai is olvashatták Gyurgyák János heti válaszos interjúját, amelyben így szól a baloldalról: „Régen mondom, hogy a magyar baloldal igazi fordulat előtt áll, hiszen öt kérdést nem tudnak megkerülni: viszonyukat a nemzeti problematikához; mit vállalnak, s mit nem a Kádár-rendszerből; kormányzási kudarcuk okainak őszinte és önkritikus feltárását (s ebben a korrupció szerintem csak a legkisebb tétel); szerepüket a gazdasági rendszerváltásban, a privatizációban, s általában viszonyukat a neoliberális eszméhez; s végül a legfontosabb: mit kívánnak tenni az ország érdekében, ha alkalomadtán újra hatalomra kerülnek?”.
Lehetséges, hogy szépen, sorjában haladnak végig Gyurgyák intelmein, és a kolozsvári látogatás során Mesterházy azt igyekszik bemutatni, hogy milyen a viszonyuk a nemzeti problematikához. Lehetséges, hogy az MSZP – szakítva a nemzetpolitikát is elkúró előző pártvezér politikai nemzetfelfogásával – ezentúl a kulturális nemzetfelfogást részesíti majd előnyben, s ennek kapcsán végre kialakulhat egyfajta nemzeti konszenzus.