Mandoki: Az integráció a bevándorlók felelőssége
A Nyugatra „disszidált” rockzenész azt írja, mivel akkoriban egy szót sem beszélt németül, az első dolga volt, hogy minden szabad percében tanuljon németül.
2002 és 2006 után is meg lehet még nyerni néhány választást bátor nyugdíjemelésekkel (vagy azok ígéretével), miért ne lehetne? Épp csak rámegy az ország.
Visszatérhet a 13. havi nyugdíj – az Index szerint a kormányban vizsgálják a plusz egyhavi nyugdíj ismételt bevezetésének költségvetési lehetőségeit. A Magyar Nemzet szerint a 13. havi nyugdíj nincs napirenden, egyszeri kompenzáció viszont igen.
Hogy mit kéne kompenzálni, nehezen tudom elképzelni. A nyugdíjak tavaly is megőrizték reálértéküket, nem úgy, mint a bérek vagy a GDP. Történelmileg úgy alakult, hogy amikor nőttek a reálbérek az elmúlt évtizedben, akkor svájci indexálással számolódott a nyugdíjemelés, amikor nem nőnek, akkor inflációkövetően (ebben az esetben a svájci indexálás kisebb emelést jelentene).
Hogy a Fideszbe beleégett a 13. havi nyugdíj, azon nem nagyon lehet csodálkozni, az MSZP-t két választás megnyeréséhez is jelentős mértékben hozzásegítette ez a nagyszerű intézmény. '98 és '02 között a Fidesz – nagyon helyesen – az MSZP-SZDSZ által törvénybe foglalt évi 20 százaléknál kisebb mértékben emelte csak a nyugdíjakat. Mi volt erre a baloldali progresszió válasza 2002-ben? A 19 ezer forintos kompenzáció.
2013-ban mindenféle 13. hónap vagy kompenzáció nélkül is több mint 150 milliárd forintot költünk nyugdíjemelésre. Felsőoktatásra (az oktatási tárca felsőoktatási költségvetési fejezetében) 123,5 milliárdot. 2002 és 2006 után is meg lehet még nyerni néhány választást bátor nyugdíjemelésekkel (vagy azok ígéretével), miért ne lehetne? Épp csak rámegy az ország.