Tandíjat a felsőoktatásba? (2011)

2012. december 14. 10:56

Azt olvasom, hogy jön a felsőoktatási tandíj. Na kérem, ez politikai kihívás a kormánynak és az ellenzéknek, nekünk is.

2012. december 14. 10:56
Gyurcsány Ferenc
Gyurcsány Ferenc

„Azt olvasom, hogy jön a felsőoktatási tandíj. Na kérem, ezt politikai kihívás a kormánynak és az ellenzéknek, nekünk is. A kormánynak azért, mert elutálta a tandíjat akkor, amikor ellenzékben volt. Nekünk meg azért, mert mi annak idején bár javasoltuk a tandíj bevezetését, de most ellenzékben nagy lehet a kísértés, hogy népszerűséget keresve csípőből utasítsuk el a javaslatot. A kérdés egyaránt póbája lesz tehát a kormányzati és az ellenzéki felelősségnek.

Minden személyes tapasztalatom és valamenniy témába vágó kutatás ugyanarra a következtetésre jut: a felsőfokú végzettség megszerzése az egyik legjobb befektetés a jövőbe. Akinek diplomája van az többet keres, az egészségesebb és hosszabb életet él. Tudjuk azt is, hogy a jobb diploma (a jobb egyetem, a jobb képzés) többet ér.

Jó egyetemet csinálni drága mulatság. Iszonyatos mennyiségű pénz kell hozzá. A kérdés már csak az, hogy ki fizesse meg a diploma árát. Persze rávághatjuk, hogy fizessen az állam, hiszen valameniyen profitálni fogunk abból, ha kitűnő szakembereink lesznek. Ez valós érv. De az is igaz, hogy a közvetlen haszonélvező maga diák, a későbbi szakember, akire jobb, könnyebb élet vár. Ezért aztán etikailag természetesnek tűnhet, hogy helyes az állam és a hallgató között megosztani a képzés költségeit, mint ahogy a képzés hasznai is megosztva jelentkeznek majd. (...)

Ma sem ingyenes a felsőoktatás. Nagyjából minden második egyetemista, főiskolás önköltséges képzésre jár. Ráadásul azt is tudjuk, hogy az önköltséges képzésben több a nehezebb anyagi helyzetben élő diák, mert ők annyi hátrányt összeszednek 18 éves korukra, hogy nehezebben jutnak be a legerősebb egyetemekre, melyek jellemzően állami intézmények, és államilag finanszírozott helyek. Ez teljesen abszurd, igazságtalan helyzet.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 141 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Fici7
2012. december 14. 16:25
Azért Gy.F. más fajta tandíjat akart. Az 1.év ingyenes, utána tanulmányi eredménytől és szociális körülményektől függően kellet volna fizetni. Sőt a jó tanuló szegény még ösztöndíjat is kapott volna. A gazdag hülye gyerek meg fizessen ha 10 évig akar egyetemre járni. Azzal egyet kell érteni hogy a cégek által nem keresett és társadalmilag nem fontos szakokat kevésbé kell támogatni, de ezt ne Rózsi mondja meg.
ballada
2012. december 14. 15:27
mandíner ismét törüli a jobboldali hozzá szólásdokat, bolsi hazug szólásokat kéne,,,
kálmi
2012. december 14. 13:56
Amit elmond, abban igaza van. Az is egyértelmű, hogy évtizedes probléma a pénzhiány, ugyanakkor a teljesítmény elégtelensége.A pedagógusok ellenállása a nívósabb munka és a leterheltség növelése irányába töretlen, a diákok velük vannak egy platformon ebben a kérdésben. Ez a kormány próbál kiutat találni ebből a zsákutcából. Lehet, hogy a módszerei radikálisak, és még módosításra is szorulnak, de ezen a betokosodott problémán csak így lehet változtatni. Érdeksérelmekkel. A következő kormány ugyanebbe a cibőbe kényszerül, ha most nem viszik véghez a változtatást.
durrbele
2012. december 14. 12:40
Rektor Úr! X.Y.vagyok a városi pártbizottságról. Holnap vizsgázik önöknél egy nagyon tehetséges kádergyerekünk.Kérem legyen rá gondja hogy problémák ne merüljenek fel vele kapcsolatban. Megtörténhetett?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!