Ez nem „cserbenhagyásos evangelizáció” – interjú a Ferenc pápa nevét viselő kávézó alapítóival
„Isten sosem fárad bele a megbocsátásba” – ha csak annyit ér el a Café Francesco, hogy ez a falára írt üzenet bevésődik a szívekbe, már megérte.
Ez nettó cinikus megbélyegzés, amelytől úriember lehányja a drága pénzen kinyomtatott papírlapot.
Katolikus és református kórusvezetőkről és más keresztény közösségek tagjairól készített listát a HVG. A hetilap aktuális számában többek között a „nyilvános felekezeti kötődéssel” rendelkező tankerületi igazgatók lajstromával kívánja igazolni címlapsztorija fő állítását, mely szerint túlzott állami befolyás és ideológiai nyomás válhat uralkodóvá az oktatásban – írta a HV online oldala. Mivel napjainkban a felekezeti és faji alapon listázók ellen tízezres, bal- és jobboldalt is néhány órára összebékítő tömegtüntetést szokás tartani a Kossuth téren, kicsit jobban megnéztem a sztorit, nehogy méltatlan támadások érjék hazánk patinás hetilapját.
Hát, nem érik.
A HVG arról kívánt cikket írni, hogy a Hoffmann-diktatúra emberei miként telepednek rá a közoktatás különböző ellenőrző pontjaira, és verik keresztül ideológiai elfogultságukat a magyar pedagógusokon. „Nem látszanak azok az ellensúlyok, amelyek adott esetben kellő védelmet nyújthatnának a túlzott állami vagy politikai befolyással szemben [...] Az pedig az ideológiai befolyásoltság lehetséges irányát is jelzi, hogy [ a tankerületi igazgatók közül] korábban többen is felekezeti iskolában oktathattak, vagy ilyet vezettek...” – többek között így érvel a lap újságírója, majd két külön listát közöl: egy 15-ös listát „Egyházi háttérrel, nyilvános felekezeti kötődéssel” rendelkező tankerületi igazgatókról, és egy 17-es listát a „Politikai háttérrel” bírókról.
Persze az utóbbi rendben van. Ha vannak pártkötödéssel bíró tankerületi felelősök, írják le nyugodtan.
A második viszont nagyon nincs rendben. Nem tudom, hogy az amúgy nem tolerálható Gyöngyösi-ötletről Zsidó.doc címmel, Rádi Antónia újságíró tollából publicisztikát közlő hetilap hogy a francba érzi magát feljogosítva arra, hogy például Verebélyi Ákost szobi evangélikus énekkari (!), Fodor Istvánt pedig a szombathelyi Kálvária-templom Közösségben (!!!) betöltött szerepe miatt listázza. Ez nettó cinikus megbélyegzés, amelytől úriember lehányja a drága pénzen kinyomtatott papírlapot.
Ám nézzük is meg jobban, mit hozott ki a lap a nagy listázásból, hogy van-e eredmény, ha már felköp és alááll.
„Politikai pártok és felekezetek irányában elkötelezett személyek is nagy számban akadnak a központi köznevelési akarat végrehajtóivá kinevezett tankerületi igazgatók között. Félő, hogy az egyelőre a káosz által uralt rendszer nem felel majd meg a világnézetileg semleges oktatás kritériumainak” – szól a cikk leadje, egyben központi állítása.
A nagy számú, világnézetileg nem semleges közszolga hordát a következőképpen mutatják ki az összesen 198 tankerületi igazgatóból:
A HVG maga is bevallja, hogy a „teljes állomány 13-15 százaléka lehet az, aki egyházi intézményekből érkezve vált egy-egy tankerület első emberévé”. Egyrészt ezt nagy számnak nevezni erős aránytévesztés, másrészt emlékeztetnék, hogy ez a 13-15 százalék semmivel sem torzabb arány, mint a teljes népességben fellelhető gyakorló keresztények aránya.
A cikk tehát amellett, hogy cinikus és kifejezetten rosszindulatú, még hülyeség is. Számaiban is, meg abban a sugalmazásban is, hogy csak ateista ember lehet világnézetileg semleges.