A kutya éji dala

2012. november 13. 09:26

Két nagy próba áll az Alkotmánybíróság előtt, amelyek az Alkotmánybíróság saját jövőjét és az alkotmányosság jövőjét is eldöntik Magyarországon.

2012. november 13. 09:26
Sólyom László
Komment.hu

„Az alkotmánybíróságnak döntése minimális többséggel született. A bírák másik felének különvéleményei pontosan az alkotmány értelmezésének és az alkotmánybíráskodás feladatának a kezdetekkor lefektetett alapjaival fordultak szembe. A kezdetekkor az út Európába vezetett. Az első Alkotmánybíróság mindent megtett, hogy meghonosítsa »a közös európai alkotmányos hagyományt«, és annak további fejlődésében részt vegyen. Ebben a munkában nem egyes konkrét szabályok vagy jogi megoldások átvétele volt a lényeg, hanem az alkotmánybíráskodás szerepének, súlyának, valódi feladatának megértése. A közös alkotmányos hagyomány nem normák tömege, hanem a belőlük folyó magatartás: az alkotmányosság akarása. A közös alapok befogadása éppen úgy, mint Európa pozitív válasza, Magyarország feltétlen jogállamként kezelése, először informálisan történt. De azután tagjelölti státuszunk és felvételünk az unióba legelsősorban ezen alapult. Európai uniós tagságunkkal pedig a helyzet megváltozott. A közös alkotmányos alapelvek már nem olyan ideálok, amelyeket a magunk módján, legjobb tudásunk szerint követünk. Ezek nagy része immár formalizálva, kötelező jogszabályként vonatkozik ránk, s betartásukat az unió kikényszeríti. Az Alkotmánybíróság felelőssége maradt, hogy ne kerüljön sor uniós kikényszerítésre. Ám az Alkotmánybíróság elsődleges felelőssége az alkotmányos alapok fenntartása a maguk teljességében, függetlenül a nemzetközi szankciós lehetőségektől. Ehhez továbbra is »az alkotmányosság akarása« kell. S ebben kellene osztoznia az alkotmányos demokrácia további őrzőinek is: az ombudsmannak és a köztársasági elnöknek.

A nyugdíjhatározat - a nemleges szavazatok száma, s még inkább indokolása - megmutatja, milyen közel került a visszalépés ettől a magatartástól. Két nagy próba áll az Alkotmánybíróság előtt, két ügy, amelyben vizsgálnia kell az Alaptörvény átmeneti rendelkezéseibe felvett részletszabályok ellentmondását az Alaptörvénnyel. Az egyik ügy már az Alkotmánybíróság előtt van: az átmeneti rendelkezések vizsgálata az ombudsman kezdeményezésére. A másik rendelkezést pedig a napokban hozta meg az Országgyűlés: ez az általános választójog korlátozása az átmeneti rendelkezésekben azokra, akik regisztráltatják magukat. Az »alkotmányosság akarása«, az alkotmányosságért való felelősség megkívánja, hogy az arra jogosultak ezt a módosítást és annak törvényi végrehajtását az Alkotmánybíróság elé vigyék. Ezek a döntések az Alkotmánybíróság saját jövőjét és az alkotmányosság jövőjét is eldöntik Magyarországon.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 50 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tevevanegypupu
2012. november 13. 16:19
A kethamrados parlament megszavazta az uj alkotmanyt. Hol a problema? Jobb lett volna ha ujra Solyom, Tolgyessy es Antall Jozsef helyett esetleg valamelyik lmp-s irja meg?
BőröndÖdön
2012. november 13. 16:07
Az Alkotmánybíróságnak már az első visszamenőleges hatályú törvénynél le kellett volna mondani,jogállamban ilyen nincs.A gerinc a Donáti utcában is hiánycikk.
balint60
2012. november 13. 15:24
Nem csupán tanulságos, de lebilincselő olvasmány is S.L. elemzése. A kristálytiszta logika ötvöződik írásában (írásaiban) a jogállamiság és az (európai) alkotmányosság értékeivel. Megsemmisítő kritika a döglött kutyázó OV felületes értékelésének és/vagy puszta politikai cinizmusának. Tanulságos lehet az AB azon tagjai számára is, akikben még él a magyar jogtörténet világa, az az értékrend, amelyre hivatkozással megsemmisítették a bírákra vonatkozó gyalázatos törvényt. Esetleg elgondolkodtathatja a Balsai-féle pártkatonákat is, vajh milyen minősítéssel fognak bekerülni az AB történelmébe. Kétségeim vannak, hiszen anno Vida-bírót sem foglalkoztatta az utókor véleménye, a jelen haszna fontosabb volt számára.
bunko_jobbos
2012. november 13. 12:46
Félelmetesen antidemokrata attitűd ez a láthatatlan alkotmány.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!