„- Az Erdélyi Magyar Ifjak táborában egy magyar fideszes képviselő, Kőszegi Zoltán Trianon kapcsán azt mondta, ha Magyarország gazdaságilag és politikailag is erős lesz, akkor nyolc év múlva hivatalosan is fel lehet vetni a határrevíziót.
- Ha valóban mondott ilyet a fideszes képviselői úr, az semmiképp sem minősíthető bölcsnek. A következetes álláspontunk, hogy az első és a második világháborút lezáró igazságtalan békekötés következtében a határon túl rekedt magyar nemzetrészek és személyek számára, Trianonra a magyar nemzet közjogi egyesítése a válasz az állampolgárság megadása által, az útlevél és a szavazati jog. Ezen kívül ahhoz, hogy a magyarság, amennyire lehet, túl tudjon lépni Trianon katasztrófáján: területi autonómiára van szükség a tömb-magyarság számára, a szórvány magyarság számára pedig kulturális autonómia.
- Valóban sikertörténet a az Orbán-kormány nemzetpolitikája? Gyorsfénykép: Ponta román miniszterelnökkel eszkalálódó diplomáciai konfliktusba keveredtünk a Nyírő- újratemetés miatt, másrészt mert Orbán Viktor a Basescu államelnök sorsáról szóló népszavazás előtt a távolmaradásra szólította fel az ottani magyarságot. Kárpátalján XIX. és XX. századi anyakönyvi kivonatokat próbálnak megsemmisíteni. Újvidéken a jogi egyetemen magyar nyelven, de csak szerb nyelvből és irodalomból lehet felvételi vizsgát tenni. A Felvidéken a Selye János Egyetem leminősítése ellen küzdenek.
- Szerénytelenség nélkül mondhatom, a nemzetpolitika sikertörténet, világméretekben is szinte példátlan. Hiszen az a nemzetegyesítés, és hogy a ciklus végére félmillió új magyar, esküt tett állampolgár lesz, maga a történelem. Visszacsinálhatatlan, hiszen gyerekeik, ükunokáik is magyar állampolgárok lesznek. Ez már olyan kritikus tömeg, hogy bármilyen színezetű kormány lesz is, nem hagyhatja figyelmen kívül a külhoni magyar állampolgárok szempontjait, mivel a szavazatuk által érvényt is tudnak szerezni a saját érdekeiknek.
- Visszatérve a kényes kérdésekre...
- Ezzel úgy vagyok, mint az úri szabó, hozott anyagból dolgozom. Végképp nem a magyar kormány fogja eldönteni, hogyan alakulnak a választások a körülöttünk lévő országokban. De állítom, hogy nagyságrenddel jobb ma – erős nemzeti érdekérvényesítés politikája mellett – a kapcsolatunk a körülöttünk lévőkkel, mint a Gyurcsány-kormány idején.”