A londoni példa

2012. augusztus 12. 10:18

A sport az a szféra, amelyik rendkívül szilárd erkölcsi alapokra épül, csak a teljesítményt ismeri el, és tiszta körülményeket teremt a versenyzéshez.

2012. augusztus 12. 10:18
Mátyás Győző
168 Óra

„A sportban elért sikerek igenis hozzájárulnak egy nemzet önbecsülésének megszilárdulásához, és növelik hírét a világban. És százszorosan, ezerszeresen így van ez az olimpia esetében, amikor nem egy-egy sportág versenyzőinek »erősorrendje« dől el, hanem egy nemzet egész sportéletéről kapunk képet. Azaz nem csak edzésmunkáról, erőnlétről, technikai tudásról, hanem mentalitásról, kultúráról van szó. És van még egy – szerintem – kitüntetett szempont, ami miatt a sport sokkal fontosabb és több, mint egyszerű játék.

A világon egyre inkább így van, de nálunk különösen látszik, hogy az életet leginkább befolyásoló területek, illetve a legszélesebb nyilvánosság szférája sok szempontból mennyire lehangoló képet mutatnak. A politika a mérhetetlen bornírtság, képmutatás, hazudozás, korrupció és hozzá nem értés, a média pedig (különös tekintettel a celebidióták nagy nyilvánosság előtt elkövetett hosszú távú nyálcsorgatására) a döbbenetes műveletlenség, alpári tahóság és ostobaság terepe. És ez a két leginkább fókuszban lévő terület, ennek történéseit ismerik legjobban az emberek, és ezért bizonyos tekintetben ezek szolgálnak példával sokak számára. Amely példák azt üzenik: légy cinikus, amorális, kulturálatlan gazember és/vagy ripők, és sokra fogod vinni az életben.

Na, ennek a lélek- és személyiségromboló mechanizmusnak a százszázalékos ellentéte a sport. Ott csak tehetség révén, óriási erőfeszítéssel, elképesztő mennyiségű munkával lehet eredményt elérni. A sport az a szféra, amelyik rendkívül szilárd erkölcsi alapokra épül, csak a teljesítményt ismeri el, és tiszta körülményeket teremt a versenyzéshez. Ezért képes nagyszerű emberi kvalitásokat felmutató versenyzőket nevelni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Antigoné
2012. augusztus 12. 20:49
Komolyan mondom:néha -mini most is- undorodom az itteni kommmentektől. Miért kell mindent a sárba rángatni? Persze, hogy van dopping és pénzügyi érdek a sportban is, de attól még igaza van Mátyás Győzőnek: ez a legetikusabb terület, hiszen bármennyi pénzzel, bármolyen szteroiddal tömnek egy szúnyogalkatú, lusta, erőtlen alakot, nem lesz belőle birkózóbajnok, csak rengeteg munkával! Lehangol ez a cinikus fenti társaság.
Zokni
2012. augusztus 12. 19:17
A sport bulvár-szféra. Nemhogy mentesül a visszásságoktól, hanem a legkedvesebb terepe az unfair mozzanatoknak. DE ettől még szeretni kell, mert figyelemre, és szeretetre méltó; mert élményt okoz. Mint majd' minden területe az életnek.
őshonos
2012. augusztus 12. 13:35
Meglepően korrekt cikk a 168órából.Nem is emlékszem mikor volt ilyen.Valami történt amiről nem tudok?Mindegy,remélem nem kap fegyelmit.
cato
2012. augusztus 12. 12:48
Ki fogják rúgni a 168 Tórából ezt az embert, mert a kiadott irányelv szerint fikázni kell a magyar sikereket, nehogy feléledjen a nemzeti érzés, ami antiszemitizmushoz vezet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!