Trianon: élt száz évet – már csak nyolc év a revízióig!

2012. augusztus 15. 10:19

Milyen úton-módon lehet a siker reményével felvetni a határmódosítás kérdését? Egy ilyen követelés mögött komoly katonai, gazdasági vagy éppen diplomáciai erő állhat.

2012. augusztus 15. 10:19
Balogh Ákos Gergely
Mandiner

Sokáig kellett várni rá, de megérte: nem kizárt, hogy már nyolc év múlva, a trianoni béke századik évfordulóján hivatalosan is fel lehet vetni a revízió kérdését. Ezt Kőszegi Zoltán, a Fidesz országgyűlési képviselője jelentette be az Erdélyi Magyar Ifjak Borzonton rendezett, hagyományos nyári táborában. Kőszegi szerint ehhez mindössze annyi kell, hogy a Fidesz tovább tudjon erősödni, és sikerüljön hazánkat gazdasági és más tekintetben is erős országgá tenni.

A fideszes képviselő optimizmusa teljesen érthető, minden oka megvan rá. Milyen úton-módon lehet a siker reményével felvetni a határmódosítás kérdését? Egy ilyen követelés mögött komoly katonai, gazdasági vagy éppen diplomáciai erő állhat.

Ami a katonait illeti, a védelmi költségvetésünk az Orbán-kormány hatalomra kerülését követően tovább csökkent, jelenleg az éves GDP-nk 0,8 százalékát szánjuk honvédelemre. Romániában ez az arány 1,31 százalék, azaz – a GDP-különbséget figyelembe véve – abszolút értékben kétszer akkora a román honvédelmi ráfordítás, mint a magyar.

Magyarország GDP-je körülbelül évi 140 milliárd dollár évente, Romániáé 180 milliárd. Ráadásul a dolgok jelen állása szerint nem is mostanában aratunk végső diadalt a román gazdaság felett: míg az ortodox IMF-kormányzás alatt nyögő Románia GDP-je 1,2 százalékkal nőtt, addig a nemortodox, IMF-mentes, tündérmesés Magyarországé 1 százalékkal csökkent az elmúlt egy évben.

Miután majdnem minden külföldi partnerünkkel sikerült többé vagy kevésbé összeveszni az elmúlt években, Magyarország diplomáciai potenciálja sem valami acélos. Mücsoda, Kolozsvár kellene? Na és a különadók?! Így aztán – bár Victor Ponta kétségkívül komoly erőfeszítéseket tesz az esélyegyenlőség érdekében, – egy békés határrendezés keretében valamivel nagyobb esélyt látunk arra, hogy Békéscsaba és Gyula is megtérjen Románia kebelére, mint hogy Nagyváradot, vagy akár csak Borsot visszacsatolják.

Nem gondoljuk, hogy Magyarország mai határai az örökkévalóságnak szólnának, mint ahogy a 100, 80 vagy éppen 70 évvel ezelőtti határok sem bizonyultak örökkévalónak. Nem tudjuk, mi lesz 70, 80 vagy 100 év múlva, de azt viszonylag nagy magabiztossággal megjósolhatjuk, hogy 8 év múlva ugyanezek a határok veszik majd körül az országot – és jelenlegi teljesítményünkkel sokkal inkább vesztesei, semmint nyertesei lehetünk a következő évtizedeknek.

Kőszegi szereplése ugyanakkor sajnos nem különösebben meglepő. Könnyen így alakulhatnak a dolgok, ha egy párt súlyemelő szakedzőt küld hasonló rendezvényre: ezek a közszereplők hajlamosak rá, hogy a (kül)politikai félműveltségüket erős mondásokkal kompenzálják, ami aztán könnyen vezet kínos és káros eredményre – lehet is készülni a hangulatra.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 216 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
én vagyok a
2012. augusztus 16. 00:10
Főszerkesztő úr! Feltételezem, hogy olvassa ezt a beírásomat, mert csak érdekli az, amit írt! Én next vagyok! Hívtam a helyettesét, aki nem tudott válaszolni a kérdésemre, ami teljesen normális! Kérte, hogy küldjek egy e-mailt! Megtettem! Rákérdeztem, hogy lesz e válasz! Azt mondta, hogy igen! Na eltelt nem kevés idő, de se e-mail válasz, se telefon! Tudja, hogy ez olyan, mint az első alkalommal! Mitől fél? Nem fog fájni, ezt megígérem! Ha nem teszi meg, amit igértek, akkor egyre szarabb lesz a helyzet! Tehát semmi mást nem kérek, hanem teljesítsék az ígéretüket! Olvassa még egyszer vissza az e-mailt! Tudom, hogy megtette, de legyen bátor és ne valami gyáva valami, ami nem mer szembenézni az igazsággal! Akkor remélem, hogy holnap valamilyen formában felkeres, mert ezt ígérték! Ok? Ha nem teszi, akkor nem tusom, hogy kik is maguk! Akkor holnap főszerkesztő úr! Hm!
Hajdú Sógor
2012. augusztus 15. 22:37
"Könnyen így alakulhatnak a dolgok, ha egy párt súlyemelő szakedzőt küld hasonló rendezvényre" Hát igen, az igényes cipőfelsőrészkészitők, kárpitosok, vigécek és tollasok majd aszongyák: fi donc!
Krupp Skya
2012. augusztus 15. 20:01
„Magyarországon, Budapesten sohasem volt együtt akkora tömeg, mint Kossuth Lajos temetésekor.” 2010-ben az MSZP/SZDSZ/MDF temetésén 3.000.000-an voltak.
Akitlosz
2012. augusztus 15. 17:43
Van egy olyan nagy hangon hirdetett áljog, hogy népek önrendelkezési joga. Ha ez érvényesülhetett volna, akkor eleve nincs is Trianon, legalábbis ilyen mértékben semmiképpen. Ha Ausztria maga dönthetett volna a saját sorsáról, akkor az Őrvidék teljes egészében Magyarországon maradt volna, a német többség ellenére is, Vorarlberg Svájchoz csatlakozott volna, a maradék pedig Németországhoz. Ahogyan ma a települések szavazhatnak arról, hogy melyik megyéhez akarnak tartozni, ugyanígy szavazhatnának arról is, hogy melyik országhoz. Ez ráadásul a legteljesebb mértékben összhangban van a nagyra tartott demokráciával is. Például ha Komárom északi része Magyarországhoz akarna tartozni, erről népszavazás döntene náluk szabadon, akkor ugyan milyen elfogadható érvekkel lehetne ezt megakadályozni? Úgyhogy szerintem a népek önrendelkezési jogára hivatkozva lehetne határrevíziókat kezdeményezni, ezek ellen ugyanis demokratikus, szalonképes ellenérvek nem igazán vannak. Sietni kellene, mert az idő nem Magyarországnak, hanem Magyarország ellen dolgozik. Még száz év és már nem nagyon kell aggódni a határon túli magyarokért, mert addigra már nem igazán lesznek határon túli magyarok. --- Másik módszer, hogy államszövetséget lehetne kezdeményezni például Horvátországgal, és Szlovákiával. Egy közös államban a magyarok nem lennének többségben, nem kellene aggódniuk a szlávoknak, de közösen egy nagyobb állam a világ többi része fele erősebb lenne, és hatékonyabban tudná képviselni az érdekeit. Kiknek is az érdeke ez a sok apró európai állam? Hát persze, hogy az amerikaiaknak! Esetleg még a franciáknak, németeknek, angoloknak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!