Még a konzervatív és jobboldali értékek legfeltétlenebb hívei sem vitathatják, hogy a civil értékek képviselete tekintetében a kormány és általában a magyar állam teljesítménye nagyon szerény, ami akkor is meghatározó demokrácia-deficit (és vitathatatlan tény), ha egyébként valaki a kormányt, a kormányfőt vagy az államfőt hazánk érdekeinek leghitelesebb képviselőjének tartja. Akármilyen bölcs egy államférfi, azért mégsem ő maga az ország és kizárt, hogy egyedül képes lenne mindent végigvinni, vagy akár csak átlátni és eldönteni. Na de még ha valamilyen csoda folytán olyan bölcs volna egy kádi (vagy nevezzük akárhogy bölcs vezérünket), hogy ő speciel tényleg mindenhez mindenkinél jobban ért és végig is vinné, ennek jogi keretei akkor is csupán egy abszolút monarchiában adottak. Demokratikus jogállami keretek között viszont még akkor is kutya kötelessége az őt megválasztó civil társadalom képviselete, ha emez alkalmasint épp kevésbé bölcsen intézné dolgait mint ő maga. Ez pont ilyen egyszerű.
Ha eddig nem állt volna össze a riói kép, vegyünk hozzá még egy önmagában érthetetlennek és megmagyarázhatatlannak tűnő tényt: a delegáció szakmai vezetését valamiért nem a környezetvédelmi tárcát vezető Illés Zoltánra bízták, sőt: ő nem is szerepelt a delegációban, pedig legalább jól beszél angolul, nemzetközileg elismert szakember a témában, és civil aktivistaként is tekintélyes személyiség, akinek szakmai hitelességét még a politikailag ellenérdekelt pártokban sem szokták elvitatni… talán éppen ezért nem küldték Rióba és ezért vették el tőle korábban a vízügyet? Mert civilként is túlságosan hiteles, ami – megint egyszer – nem tűnik bocsánatos bűnnek a kétharmados kormányzás szempontrendszerében?
Hiányzik még a panorámából a civil értékek külföldi képviseletének egyik meghatározó akadálya, a külügyi szervek ténykedése, mely apparátus szellemi öröksége a vízügynél nem kevésbé terhelt pártállami elemekkel, illetve sajátnak ritkán nevezhető érdekek kiszolgálásának történelmi hagyományaival. Ha a többi minisztérium szakmai szűrőjén épp átmenne valami világraszóló civil kezdeményezésünk, percig se aggódjunk: a külügy végül szinte biztosan elszabotálná. Ha másért nem, hát azért, mert túl sok a munkájuk. Ne nagyon kérdezzük meg konkrétabban, hogy mi. Nyilván épp elég feladatot ad uniós és NATO-tagságunk.
Rio civil mérlege konkrét illusztrációja egy átfogó problémának: egy kormányzás úgy képzeli el a demokráciát, mintha ők mennének elöl, valami élcsapatként, háttal a civil társadalomnak. Nem fog menni. Ha máshonnan nem, „a Párttal a néppel egy az utunk” rendszerének történelmi kudarcából tudhatnánk. Országot, sőt: jól működő államot is csak a civil társadalom tud építeni. Ha hagyják.