Mit jelent ma baloldalinak lenni?

2012. február 15. 16:32

A „baloldali” kifejezést manapság nagyon sokan próbálják értelmezni és sokan sajnos félre is értelmezik.

2012. február 15. 16:32
Dr. Horváth Péter
Történelem Klub

„A »baloldali« kifejezést manapság nagyon sokan próbálják értelmezni és sokan sajnos félre is értelmezik. Úgy gondoljuk a baloldaliság egy világnézet, egy felfogás és egy hozzáállás is egyszerre, melyben kifejeződésre kerülhetnek bizonyos érzések és viszonyulások. Annak meghatározása, hogy valaki ide sorolható, nem az egyes baloldali (vagy annak gondolt) pártokhoz való viszonyulásban érhető tetten, sokkal inkább egyes marginális kérdésekhez való hozzáállásban. Aki ma baloldali, az a következő öt kérdésben egyértelműen tud állást foglalni, és ki tudja jelenteni a következőket:

1) Van bennem szociális érzékenység, együttérzés és empátia mások kiszolgáltatottsága és szegénysége iránt.
2) Hiszem, hogy az államnak feladata törődni a leszakadozókkal, a szegényekkel, és feladata munkát adni a dolgozni akaróknak, mert felelőssége van az EGÉSZ társadalommal szemben. Úgy gondolom, az államnak igazságos adórendszerrel kell biztosítania, hogy a lakosság a közterheket a különböző jövedelmi szinteknek megfelelően tudja fizetni.
3) Nem tekintem ellenségemnek a más nemzethez tartozókat, az Európai Uniót, és a más etnikumokat, illetve elítélem a gyűlölködés, az egymás ellen uszítás politikáját.
4) Hiszek abban, hogy a törvényeket minél szélesebb társadalmi egyetértésben kell megalkotni a szakszervezetek, a dolgozó emberek, az ellenzéki pártok és civil mozgalmak bevonásával.
5) Azt vallom, hogy az emberek méltóságukban jogaikban, alapvetően egyenlőek, így elvetem az autokratizmust, a diktatúrát, a tekintélyelvűséget, a születési jogon, vagy egyéb nem kiérdemelt eredményeken – nyugvó negatív megkülönböztetést és diszkriminációt.

Napjainkban (2012 elején) irányultsága, programja és politikája alapján alapvetően baloldali pártnak tekinthető az MSZP, az LMP, és a DK, illetve ide sorolható a civil mozgalmak egy része is, elsősorban a 2011 október elsején létrejött Magyar Szolidaritás Mozgalom és a 2007 óta létező 4K (Negyedik Köztársaságot Egyesület) Ezek későbbi párttá szerveződése nem zárható ki teljesen, sőt a 4K esetében ez valószínűsíthető is. (Az egymillióan a sajtószabadságért nevű civil szervezet egyenlőre egyik oldalra sem sorolható.) Jobboldali párt a FIDESZ, a KDNP és a JOBBIK (szélsőjobboldal) illetve a korábbi parlamenti pártok közül az MDF és a Kisgazda Párt.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 78 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
El Cid
2012. február 16. 15:37
Sziasztok! Az az igazság, hogy olyan helyen élek, ahol mindenki jobboldali (FIDESZES vagy Jobbikos) körülöttem, és néha-néha már azt érzem tényleg én vagyok a hülye ... De aztán rádöbbenek: Magamba nézve igazán CSAK három dolog van, ami miatt egyszerűen képtelen vagyok jobboldali (és FIDESZES kormánypárti) lenni. El tudnám fogadni a nemzetiességet, a hagyományok imádatát, a keresztényi szemlélet dagályos megnyilvánulásait, ám ezt a hármat soha: 1) A kiszolgáltatottakkal, szegényekkel szembeni politikát (a diszkriminatív és igazságtalan adórendszert, a segélyezés ellenes magatartást és a milliónyi egyéb szegényeket sújtó törekvést) 2) Az idegen gyűlölet és megosztás agresszivitását, mely annyira sajátja a jobboldalnak. Gyűlölik a zsidókat, a kommunistákat, a liberálisokat, az Európai Uniót, a globalizációt, az USA-t, Izraelt, a románokat, a szlovákokat, a cigányokat és a felsorolt 10 "kötelezően gyűlölendő" mellett még vagy száz más dolgot. Én nem akarok (és nem is tudok) állandó gyűlöletben élni, nekem nem kell folyamatosan ellenségkép, engem nem ez éltet. 3) A demokrácia csorbításának állandó - szűnni nem akaró - törekvéseit, a tekintélyuralmat, a hatalom koncentrálását, a Horthy-kor állandó dicsőítését (és utánzását) a liberalizmus folytonos elfojtási kísérleteit, a - Szálasit idéző (de Rákosinak is dicséretére váló) személyi kultuszt, és a vezéri tévedhetetlenség folytonos dogmáit! Ilyen vagyok, azt hiszem nincs mit tenni. Én már 40 évesen nem változom ... de azt hiszem nem is nagyon akarok ...
El Cid
2012. február 16. 12:47
Ebből a sok jobbos, Fideszes, nemzetieskedő hozzászólásból és halandzsából CSAK három ember kommentje tartalmaz érdemleges és értelmes reagálásokat: imres, Thomas Müller és Julianus! Nektek válaszolom a következőket: 1) A cikkben szereplő 5 pont messze nem aktuálpolitikai nézőpontokat tartalmaz, hanem alapvető baloldali értékeket, melyeket az "eredeti" konzetvativizmus igenis elvet. Ha ti nem, akkor bizony vagy hasonultok a baloldalhoz (ez kínos lehet számotokra) vagy igazából nem kiforrott a világnézeti hovatartozásotok! 2) Az öt pont NEM lózungokból áll. Visszakereshetőek bármely baloldalt aposztrofáló forrásban, például az adózásra vonatkozó rész, a szegények felzárkóztatása, az idegengyűlölet, a tekintélyelvűség elvetése. Szembe kell néznetek vele, hogy mindezekben marginális a különbség a jobb- és baloldal közt. Ez azt jelenti, hogy a jobbos irányzatok (pl.konzervatívok) azt mondják azért nem kell törődni a szegényekkel, mert az állam "húzóerejét" jelentő módosak segítése fogja előre vinni a nemzetet. Mi mást mondunk erről. EZ például alapvető különbség. Mint az idegengyűlölet kérdése is, melyben a jobboldal igenis radikális. CSAK saját nemzetét élteti, és a többivel többnyire szembeállít. Mi ezt elvetjük. Az oktalan idegengyűlölet szerintünk gyengíti és nem erősíti a nemzetet! EZ IS alapvető eltérés (messze nem lózung, vagy aktuálpolitika)Hasonlóan nem lózung a z ötidik pont: MI ELVETJÜK A TEKINTÉLYELVŰSÉGET, mert ebben mindig az számít egy-egy felvetésnél, hogy KI az aki az adott témát javasolja, nem az, hogy mit mond. A baloldalnak nem a beszélő személye, hanem a beszéd tartalma számít. EZ is fontos különbség. 3) A nyugati példák, melyek az eredeti cikkben szerepelnek, IGENIS sikeres baloldali politikusok és kormányfők voltak, akik gazdaggá és sikeressé tették - hozzáteszem balos politikával - saját nemzetüket. Persze már nem ők az adott országok elnökei, de hát nyilván semmi nem tart örökké, de majdnem mindegyiküket legalább egyszer újraválasztotta a nép. ony Blair angol miniszterelnök Munkáspárti, tehát baloldali vezetőként irányította Nagy-Britanniát 1997 és 2007 közt sikeresen Francois Mitterand a Francia Szocialista Párt tagjaként 14 éven keresztül (1981-1995) volt Franciaország (sikeres) köztársasági elnöke (mindvégig baloldali politikusként) Gerhardt Schröder a Német Szociáldemokrata Párt vezéreként 7 éven át (1998-2005) volt Németország kancellárja Romano Prodi a baloldali Olajfa koalíció jelöltjeként volt Olaszország miniszterelnöke 1996 és 1998 közt Tage Erlander 1946 és 1969 közt, vagyis 23 éven keresztül volt Svédország szociáldemokrata miniszterelnöke és egyben a Svéd Szociáldemokrata Párt feje. Felipe Gonzales 1982 és 1996 közt vezetve az ibériai országot, szocialista módszerekkel gyakorlatilag gazdasági nagyhatalommá tette Spanyolországot
wartog
2012. február 16. 06:37
A cikkíró felsorolja azokat a pártokat, ahol a legtöbb karrierista helyezkedő niemand található.Egy Gyurcsány aki a milliárdjait éppen a pozíciójából szerezte, vagy a neveket sorolhatnám vég nélkül, hogyan kell a szociális érzékenységet érteni? Ad egy mallért a wc-s néninek?Vagy mi.Egy köpetek nem más. Hogy röhöghetnek a kis senkiken?!
bohócügyi áltitkár
2012. február 15. 22:33
Hát behaltam, megnézve a http:tortenelemklub.com honlapját. bár nagyon apró betüvel de ki ott a design, és gondolom a webmester is? egy bizonyos Hortolányi Gábor, aki itt rendszeresen felültet kap, és nem nagyon baloldali... Merje nekem még valaki azt mondani, hogy nincs demokrácia!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!