Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Leváltható-e az Orbán-kormány a 2014-es választásokon? Fiatal értelmiségiek válaszoltak egyebek mellett ezekre a felvetésekre.
„– Amiről most beszéltek, abból egy számomra szörnyű lehetőség bontakozik ki: a lengyel modell rosszabb változata. Azaz a polgári liberális Tusknál sokkal jobbra álló Orbán és a Kaczynskitől jobbra álló Jobbik rivalizálna egymással. Elképzelhetőnek tartotok egy ilyen forgatókönyvet?
M. G.: Nem tartom kizártnak. Mindannyian emlékszünk a francia példára, amikor az elnökválasztáson a baloldali szavazók gázmaszkban mentek voksolni a jobboldal jelöltjére, hogy a szélsőjobboldal alulmaradjon.
P. Á.: Nem szabad leírni az MSZP-t. Már csak intézményi beágyazottsága miatt sem. Figyelemreméltó, hogy a Demokratikus Koalíció három százalékon áll, pedig alig néhány hónapja alakult. A baloldalra figyelni kell. S ott van még Bajnai Gordon is, aki most azt mondja, nem alapít pártot, de még van ideje, hogy meggondolja magát.
B. M.: Az is érdekes elem, hogy Magyarországon nincs karakteres szélsőbaloldali párt. Azaz: az is a Jobbik lett. Szavazói egy jelentős része nem kötődik jobboldali értékekhez, és a következő időszakban nem a nemzeti, hanem a populista, szocialista vonal erősödhet majd. Azok a kérdések kerülnek a középpontba: csökkent-e a fizetésem, ki tudom-e fizetni a villanyszámlát.
– Ám aktuálisan a bizonytalanok vannak a legtöbben. Nyilván sok olyan szabadelvű konzervatív tartozik e körbe, akit megingatott a magántulajdon elleni támadás vagy a visszamenőleges hatályú jogalkotás. Alakulhat olyan erő, amely e csoportra vadászik?
B. M.: Nem hiszem, hogy ezek a kérdések így felvetődnek. Az a rendszer tesztje, hogy sikeres lesz-e. Ha nem, akkor nem lehet megmagyarázni. Ha igen, akkor ezek az ügyek jobbára elsikkadnak.
M. G.: Amíg Orbán a jobboldalon ilyen erős, addig nem hiszek másik szervezet megerősödésében.
– Orbánnak tényleg nincs alternatívája?
M. G.: A konzervatív szabadelvűek többsége, ha kritikusan is, de még a kormány mellett áll. Persze már 2006-ban is felvetődött a kérdés, hogy a jobboldal számára mennyire veszélyes, hogy Orbán az egyetlen integráló személyiség. Kérdés, távozása után mi lesz a jobboldal egységével. Már ha ennek a felvetésnek jelen helyzetben bármi értelme van is.
B. M.: Schiffer András azon politikusok egyike, aki jobboldali szavazók számára is elfogadható lehetett. Köztudottan rossz volt a viszonya az SZDSZ-szel, s a 2006-os események után következetesen képviselte a rendőri akciók kivizsgálását. Az LMP-ben rajta kívül nem látok más olyan embert, aki megnyerhetné ezeket a szavazókat.
P. Á.: Az is jellemző, hogy a Jobbikról kezdtünk diskurálni, és az LMP csak most került szóba. A párttal az a legnagyobb baj, hogy nem tudja magát hová tenni. Többen javasolták a szervezetnek a zöld utat, de nem indult el abba az irányba. Pedig ebben a térségben ez nem feltétlenül jelent baloldaliságot, mint Nyugaton.
M. G.: Schiffer saját hitelességét játszotta volna el, ha hajlandó Gyurcsánnyal bármiféle szövetségre. Logikus, hogy választóvonalat húzott. Erkölcsi hitelesség és a politikai praktikum konfliktusát láttuk, az örök probléma került elő: mit szabad tenni, ha győzni szeretnék?”