Van-e köze az intelligenciának a politikai nézeteink cizelláltságához?

2012. január 06. 17:59

A politikai hovatartozás nagy vonalakban családi örökség, legalábbis Magyarországon.

2012. január 06. 17:59
FiloSzofi
Onleány

„1. A politikai hovatartozás nagy vonalakban családi örökség, legalábbis Magyarországon. Még akkor is, ha nem örököltünk konkrét pártszimpátiát, hogy hova fogunk kilukadni, az erősen kódolt. Igen nagy eseménynek számít, ha valaki radikális fordulatot hajt végre. Csíra koromban nem értettem,hogy olyan okos és intelligens emberek, akiket tisztelek és elismerek, hogyan szavazhatnak olyanokra, akik...Picit később megértettem, hogy ők hasonlóan vélekedhetnek: »Értelmes ember amúgy, csak hát szegény mégiscsak egy korlátolt jobbos.«

2. Az értelmiségtől, úgy általában nem sokat várhatunk, ha politikáról van szó, egészen primitív szlogenekkel képesek dobálózni a közönségességtől és közhelyességtől mégannyira undorodó elmék is. Sőt, nincs az a nagydoktori, ami megvéd a karizmatikus személy hatásától. Sokkal inkább egyéni habitus kérdése, ami sokkal mélyebben van, mint az évtizedeken át gyakorolt rendszeres gondolkodás. Ezért számomra régóta nem nyomatékosít álláspontot, hogy XY művész, tudós, stb az ügy mellé áll.

3. Az ember egyik legerősebb vágya a biztonságérzet. Van ennek természetesen egy anyagi oldala, de legalább ennyire fontos egy másik, lelki, érzelmi oldal, ahol a biztonságérzetet a megerősítés, elfogadás adja. Ennek egyik szelete, ami a politikában fogalmazódik meg (a többi részét a magán és közösségi kapcsolatainkban keressük.) A politikai közösségtől azt várjuk, hogy egy közös identitást adjon. Ha ugyanis a saját világnézetem, saját múlt- és jövőképem radikálisan kisebbségbe kerül, akkor szinte a létjogosultsága kérdőjeleződik meg, vele együtt pedig én is szinte áttetszővé válok. Véleményem szerint ezért lehetséges, hogy a legnagyobb egzakt szar közepén is képesek vagyunk címervitázni, és a legszélsőségesebb szalonképtelenséggel vádolni egymást (hazaáruló kontra diktátor, náci stb), és ezzel a vádaskodással is egymást vádolni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 101 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Faqtya ezredes
2012. január 06. 22:58
Szentmihályiék bántalmazásával teljesen világos a képlet. Még megpróbálták elmismásolni 20060-ot, de ezt nem lehet. Kancsukával kell rendet csinálni végre.
hajjaj
2012. január 06. 21:41
Hm! Ilyenek a budapesti liberális szörnyek : #3 Obulus 2010.10.28. - 15:37 Előzmény: #2 fájnifog Orbánt a Dunába, Szijjártót meg utána!, Orbánt a Dunába, Szijjártót meg utána!, Orbánt a Dunába, Szijjártót meg utána!, Orbánt a Dunába, Szijjártót meg utána!, Orbánt a Dunába, Szijjártót meg utána!,Orbánt a Dunába, Szijjártót meg utána!,,Orbánt a Dunába, Szijjártót meg utána!,,Orbánt a Dunába, Szijjártót meg utána!,.Orbánt a Dunába, Szijjártót meg utána! Gyilkosságra buzdítás a patriótizmusuk jegyében. Csak egy dolog ami nem nyilvános: hol is van a pátriájuk ! Hm!
Magyarvagyok?
2012. január 06. 20:35
Tetszik a téma! Valojában mai gondjainkra hivja fel a figyelmet. Pontosan az a baj, hogy tulzottan érzelmi alapon politizálunk Mi Magyarok. Meg kell nézni, azok a népek állnak helyt a történelem viharaiban ahol racionális, a kornak megfelelő döntéseket tudtak hozni. Aki az érzelmekre apállál és ezzel visszaélve törekszik hatalmát megszilárdítani, nagyon ingoványos talajra épít. Ilyet csak akkor tegyen, ha jólétet is tud teremteni mellé. Mert az érzelmeket az élet minőség változása gyorsan megtudja változtatni. Ezt látjuk ma is.
Merlin
2012. január 06. 20:04
A bejegyzést Szerintem-mel kezdtem de nem Önnek szántam. Előző kommentemben kifogás volt az objektivitás hiánya, ezért jeleztem, hogy ez saját vélemény. A további eszmecserét tekintse udvariassági gesztusnak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!