A piacok világkormánya

2011. december 04. 12:52

A nemzetközi pénzpiacok helyrehozták az egyensúlyt a csődkockázat visszahozatalával.

2011. december 04. 12:52
Szalontay Mihály
Magyar Hírlap

„A globális piacokat a világ nagyhatalmai hozták létre, hogy minél több pénzt szivattyúzhassanak ki a világból a saját céljaikra. Gyermekük azonban gyorsabban felnőtt, mint gondolták, és átvette a hatalmat. Ez egy teljesen új korszak kezdetét jelenti. Gondoljanak csak bele: egy olyan intézmény irányítja az egész világ életét, amelynek vezetőit senki nem választotta meg. Pedig annak a demokratikus berendezkedésnek az alapja éppen az, hogy amely létrehozta, azt magunk választjuk. Mi bízzuk meg azokat az embereket, akik sorsunkat befolyásoló döntéseket hozhatnak. Erre most kaptunk egy olyan intézményt a nyakunkba, amelyről csak azt tudjuk, hogy globális, de nem ismerjük ki magunkat a működésén, és azt sem tudjuk, kik is vezetik tulajdonképpen. Már nem nukleáris fegyverarzenáltól rettegnek a kormányok, hanem attól, hogy a piacok megvonják tőlük a bizalmat, és csődbe mennek.

A nemzetközi pénzpiacok ugyanis többek között azért tudták átvenni a hatalmat, mert betöltöttek egy űrt, pontosabban helyrehozták az egyensúlyt a csődkockázat visszahozatalával. Vagyis egyáltalán nem biztos, hogy rosszabb lesz a világ attól, ha megjelenik a képletben egy olyan tényező, amely ésszerű gazdasági döntések meghozatalára sarkallja a politikusokat. Az európai válság lényege: a politikusok még mindig nem akarnak hinni a szemüknek, és még mindig úgy tesznek, mintha ők irányítanának, pedig a szerepük ma már arra korlátozódik, hogy végrehajtsák, amit a piac megkövetel. És az egyáltalán nem követel őrültségeket. A megszorítás és a vele járó munkanélküliség rövid távon kétségtelenül fájdalmas döntéseket követel, de ezzel olyan szerkezetváltásra kényszeríti a kormányzatokat, amilyenek hosszú távon fenntarthatóvá teszik egy ország gazdaságát. A piac azzal büntet, hogy minél tovább halogatják a politikusok az elkerülhetetlen döntéseket, annál drágábbá teszi a végeredményt. Gondoljanak csak bele: az Európai Unió legnagyobb befizetői milyen boldogok lennének ma, ha csak a görög válsággal kellene bajlódniuk. Ha az elején leírták volna a görögök 350 milliárd eurós tartozását, akkor ma nem az euró szétesésének reális veszélyével állnánk szemben, amelynek elkerülése több ezer milliárd eurójába és függetlenségük elvesztésébe kerülhet majd ugyanezen országoknak.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
torresG4
2011. december 04. 20:41
a dollár és az usa megmentése akár az európai unió és az euro beáldozásával is járhat.....
asi
2011. december 04. 19:55
"pedig a szerepük ma már arra korlátozódik, hogy végrehajtsák, amit a piac megkövetel. " Na ez az a képtelenség, ami egyben a legkárosabb viszony. Kecskére nem lehet káposztát bízni! A válságot maga a piac mindenek felettisége okozza újra meg újra. -
60felett
2011. december 04. 16:52
"A megszorítás és a vele járó munkanélküliség rövid távon kétségtelenül fájdalmas döntéseket követel, de ezzel olyan szerkezetváltásra kényszeríti a kormányzatokat, amilyenek hosszú távon fenntarthatóvá teszik egy ország gazdaságát." Hát ez az, amit 20-25 éve hallunk, de még senki nem jutott ennek az útnak a végére. Nekem gyerekkorom óta, Rákosi elvtárs óta azt ígérik, hogy enyém lesz a jövő. Pedig én mindig beértem volna azzal, ha jelen az enyém lehetett volna.
slomovicz
2011. december 04. 14:59
"A globális piacokat a világ nagyhatalmai hozták létre, hogy minél több pénzt szivattyúzhassanak ki a világból a saját céljaikra. Gyermekük azonban gyorsabban felnőtt, mint gondolták, és átvette a hatalmat...." A világ nyugati fele az ötvenes - hatvanas években amikor a kristálytiszta szociális piacgazdaság müködött például németországban Konrad Adenauer vezetésével, egy igazi komoly jóléti társadalom volt! Jellemző volt a progressziv gazdasági fejlődésre hogy mindenkinek volt munkája , sőt külföldröl is képes volt munkaerőt felvenni. Mindez - ment tönkre a 2008- as évektől kezve amikor a spekulációs gazdaság , az ofsort nagyszámú üzletei szétverték a szociális piacgazdaság alapelveit. Mert az ofshort neoliberális piacgazdaság mögött NINCS előállitott termelési érték , csak szines -pénznek nevezett WC papir! Most a megoldás a MUNKAHELYEK! Mindenkinek legyen munkája, ez a megoldás - valamint a neoliberális világrend- a bankok hatalmának szétverése felszámolása! Van e erre, európában alkalmas politikus? Eljött e a pillanat-haladéktalan cselekvésre?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!