„A sürgősségi ellátás fejlesztése ugyanis évek óta az egyik elsődleges célkitűzése a kormányzatnak. Nem kérdéses, hogy a baleseteket követő halaszthatatlan bajelhárításban, illetve más, sürgős segítséget igénylő esetekben is fokozottan számít a betegek biztonsága. Tartós törekvés már hosszabb ideje a rendszer-átalakítás egyik lényegi eleme, az egynapos sebészet lehetőségeinek és eszközeinek fejlesztése is. Nem meglepő tehát az év végi plusztámogatás, ami nemcsak pénzt jelent, hanem egyúttal a szándék komolyságát is.
Fontos döntés az is, hogy a betegek érdekében enyhíteni kívánnak a laborkassza tartós hiányán. Valamennyi laboratóriumnak ugyanis gyakorlatilag már az előző hónapokban kimerült a kerete, ezért komplex vizsgálatra néhol hosszú listán sorakoznak az emberek. Nemegyszer az is előfordul, hogy a teljesítménykorlát miatt a labor nem is képes minden vizsgálatot felvállalni. A laborvizsgálatok eddigi rendjében egyébként jelentős változást hozhat az egészségügy megmentését célzó Semmelweis-terv, megteremtve az eddiginél jóval szabadabb és szélesebb körű laborhozzáférést a háziorvosok, házi gyermekorvosok számára. Így sok belgyógyászati kórképet már a beteg lakóhelye közelében, az alapellátás szintjén biztonsággal lehet megállapítani, sőt ellátni. Ez lélektanilag nem mellékes akkor, ha megbetegszik az ember vagy ellenőrzésekre kell járnia. (...)
Úgy tűnik, az államtitkárság üzenete egyértelmű: az ellátórendszer stratégiai pontjain szeretné enyhíteni a lassan krónikusnak mondható forráshiányt, megalapozva a Semmelweis-terv végrehajtásában következő fázis remélhető sikerét. Nem az egyes családtagoknak kedvez tehát, hanem biztosítani szeretné a közösség működőképességét.”