Kasszasöprés

2011. december 19. 08:20

A sor végén beteg emberek állnak, az ágazatot értük kell működtetni. Gyógyítóstul, eszközöstül.

2011. december 19. 08:20
Niczky Emke
Magyar Hírlap

„A sürgősségi ellátás fejlesztése ugyanis évek óta az egyik elsődleges célkitűzése a kormányzatnak. Nem kérdéses, hogy a baleseteket követő halaszthatatlan bajelhárításban, illetve más, sürgős segítséget igénylő esetekben is fokozottan számít a betegek biztonsága. Tartós törekvés már hosszabb ideje a rendszer-átalakítás egyik lényegi eleme, az egynapos sebészet lehetőségeinek és eszközeinek fejlesztése is. Nem meglepő tehát az év végi plusztámogatás, ami nemcsak pénzt jelent, hanem egyúttal a szándék komolyságát is.

Fontos döntés az is, hogy a betegek érdekében enyhíteni kívánnak a laborkassza tartós hiányán. Valamennyi laboratóriumnak ugyanis gyakorlatilag már az előző hónapokban kimerült a kerete, ezért komplex vizsgálatra néhol hosszú listán sorakoznak az emberek. Nemegyszer az is előfordul, hogy a teljesítménykorlát miatt a labor nem is képes minden vizsgálatot felvállalni. A laborvizsgálatok eddigi rendjében egyébként jelentős változást hozhat az egészségügy megmentését célzó Semmelweis-terv, megteremtve az eddiginél jóval szabadabb és szélesebb körű laborhozzáférést a háziorvosok, házi gyermekorvosok számára. Így sok belgyógyászati kórképet már a beteg lakóhelye közelében, az alapellátás szintjén biztonsággal lehet megállapítani, sőt ellátni. Ez lélektanilag nem mellékes akkor, ha megbetegszik az ember vagy ellenőrzésekre kell járnia. (...)

Úgy tűnik, az államtitkárság üzenete egyértelmű: az ellátórendszer stratégiai pontjain szeretné enyhíteni a lassan krónikusnak mondható forráshiányt, megalapozva a Semmelweis-terv végrehajtásában következő fázis remélhető sikerét. Nem az egyes családtagoknak kedvez tehát, hanem biztosítani szeretné a közösség működőképességét.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gombóc XVI. Artúr
2011. december 19. 09:33
Duma, duma és még mindig csak duma...
Soma
2011. december 19. 09:29
Minden olyan embert, aki benne van ennek a helyzetnek a kialakításában kizárólag sámánokkal engedném gyógyíttatni! Nonszensz, hogy minden olyanra van pénz, ami az uraink kényelmét, luxusát szolgálja! Magyarországon több százezer ember van, aki azért sánta és azért használja rosszul a kezét, mert ő be sem léphet oda, ahol az urak wellnesselnek! Már utazásra sincs pénzük, nemhogy a 30-100 ezer Ft-os szállodai szobákra! Miért nem lehet fenntartani olyan fürdőket, ahol a szerencsétlen, agyongyötörtek is is bemehetnek gyógyulni? Volt elég EU-s forrás, nem futotta volna belőle? Aztán a "zelmúttnyócévben" ki is engedte széthordani a kórházakat? Kik is vittek mindent, majd csődbe mentek? Ma meg minden nagy fejű balliba arra biztatja az orvosokat, hogy menjenek a szélrózsa irányába? Mi lesz ennek a vége? Valószínűleg az egészségügy teljes privatizációja és a szegények halomra halása. No, ennek megakadályozására kellene nagyon erősen fellépni! Semmilyen szándék nincs rá. Sem kormányzati, sem ellenzéki. Duma, duma és a "szervezetek" élősködése.
HSL
2011. december 19. 08:45
A forradalom sikeresen megoldotta a népegészségügyet a lebetegedések alkotmányban rögzített betiltásával.
abraka
2011. december 19. 08:33
Kedves Emőke Nem kellene fényezni ennyire, az éppen összeomlás elött álló egészségügyet. Arról miért nincs szó, hogy pár hét múlva emberek halhatnak meg orvoshiány miatt? Azok hozzátartozóit vajon majd vigasztalja-e, az ön irása?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!