Mi van? A francia külügyminiszter nem zárja ki, hogy francia katonákat küldjenek Ukrajnába!
Jean-Noël Barrot francia rakétákkal támadná Oroszország területét, Ukrajnát meg fölvenné a NATO-ba. Van kérdés?
Több pénzt a honvédelemnek, teljesítsük nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettségeinket!
„Nyáron egy amerikai óriásvidámpark nézőterén az első előadásra vártunk. Megérkeztek az akrobaták, a műsorvezető üdvözölte az összegyűlt nézőket, majd azt mondta, hogy a közönség soraiban aznap ott vannak a haditengerészet és a légierő katonái, valamint családjaik is. Megkérte őket, hogy álljanak fel, s miután felálltak, annyit mondott: ők a mi hőseink, köszönjük, hogy értünk harcolnak. Hatalmas taps köszöntötte a hősöket. Talán nem is érdemes mindezt összevetni a hazai helyzettel, a Magyar Honvédség társadalmi megítélésével, akkora a különbség. Mégis felmerült bennem, milyen jó lenne, ha Magyarországon is hasonló tisztelet övezné azokat, akik itthon vagy éppen életük kockáztatásával külföldi misszióban szolgálják Magyarországot.
Az elmúlt hetekben két ügy is megmutatta, milyen a közvélemény (és különösen a sajtó) alapvető hozzáállása a honvédséghez, mekkora társadalmi támogatást élveznek. Ezek közül a kevésbé érdekes a hadköteles férfiakról felállítandó nyilvántartási rendszer fogadtatása. Az adatszolgáltatást az állami szervek elintézik egymás között, a (háborús helyzet esetén) hadköteles korú férfiaknak semmit nem kell adminisztrálnia, semmilyen külön vizsgálaton nem kell megjelennie emiatt. (...)
Mi minden szól a tárgyalás alatt álló, kifejezetten nagyvonalú amerikai ajánlat elfogadása mellett?
– a baráti orosz technológia cseréje szövetséges amerikaira,
– javul az együttműködési képességünk a NATO-haderővel, különösen szoros kooperáció (pooling and sharing) valósulhat meg a hasonló géptípust használó osztrák légierővel, akik például nem rendelkeznek olyan szimulátorokkal, amiből négyet is tartalmaz a nekünk szánt csomag,
– önálló, O, I és D szintű műszaki karbantartási potenciál kiépítése, azaz a magyar műszakiak minden munkát képesek lesznek elvégezni – ez az orosz technológia esetében nincs meg,
– éjszakai műveleti képességek megszerzése,
– az orosz szolgáltatásokkal szemben kiszámítható árazású ellátás és támogatás,
– civil (például mentési vagy katasztrófavédelmi feladatokra) olcsóbban és rugalmasabban alkalmazható flotta létrejötte.”