EU-válság: tényleg csak az időt húzzák?

2011. november 09. 12:50

Egyre mélyebb a szakadék az európai belpolitika és a társadalom között.

2011. november 09. 12:50
Bene Márton
Mindennapi

„A görög helyzet – specialitása ellenére – ismét egy olyan mély szerkezeti problémára világít rá, amelynek megoldására az integráció eddigi több mint fél évszázada kevés volt. A szakirodalomban csak »demokratikus deficit«-nek nevezett jelenség jelentősen megnehezíti az EU társadalmi elfogadását. A közvetlen választópolgári felhatalmazás hiánya, a nyilvánosság kizárásával született döntések, a választópolgárok információs és tájékozottsági hiányosságai, az átláthatatlan kompromisszumok hatják át az EU intézményes mechanizmusait.

Az »elitdemokratizálódás« következtében egyre mélyebb a szakadék az európai belpolitika és a társadalom között, a közvetítő mechanizmusok nem elég hatékonyak. A választópolgárok keveset tudnak az Európai Unióról, annak munkájáról, a napirendre kerülő, mindennapi életüket érintő témákról. Ennek hiányában viszont minden, az európai identitás» kialakítására« irányuló erőfeszítés hiábavaló. Hiába az azonosulást megteremteni kívánó jelképek, a zászló, a himnusz, hiába a közös kulturális vonásokra való hivatkozás, ha az állampolgár távolinak, gyakorlatilag egy másik dimenzióban létezőnek érzi az Uniót. Meddig képes az állampolgároktól ennyire távoli döntéshozatali rendszert fenntartani a szervezet?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2011. november 09. 16:15
Attól mentsen meg minket az Isten, hogy valami szuperállam legyen az EU-ból. Már most is az a baja, hogy német-francia gyarmatként kezelik legalábbis az újonnan belépőket, pl a volt szocialista országokat.
bookmark
2011. november 09. 14:20
Az atlag ember orul a kozos valutanak, mert nem kell a valtassal bajlodnia akkor amikor kulfoldon nyaral. Ez vonatkozik a schengeni megallapodasra is. Nem kell a repteren a megalazottak soraban allni, mig a masik sorban mindenkit szo nelkul beengednek. Ezek azok a kozvetlen elmenyek amiket a lakossag a sajat boren erez. Hogy ez hogyan mutatkozik a kulkereskedelmi merlegen igen tavoli es elvont dolog a szamara. Ha viszont azt vesszuk, hogy egy egyszeru dontes egy repteren kepes volt majdnem tonkretenni egy penzvalto ceget es a bankok nem kaszalhatnak a szerencsetlen turistakon a penzvaltoknal ok lehet a visszatancolasra. A tagorszagok nem adhatnak allami segitseget, hogy letfontossagu cegeket menthessenek meg mert az EU nem engedi es ezzel kenytelenek novelni a belso feszultseget es elviselni a tarsadalmi elegedettlenseget a novekvo munkanelkuliseg miatt. Ha a terv az volt, hogy az EU osszeomlasa utan majd jon a vilag-allam akkor nem szamoltak azzal, hogy tobben lehetnek azok, akik inkabb visszahoznak az eredeti valutajukat, ami mellett lehetseges volt a gazdasagi novekedes. A lakossagtol nem lehet elvarni, hogy magas szinten gondolkodjon. Az a kenyelmes gondolkodas, hogy mindenert a bevandorlok a hibasak, meg a kormany nem fog megvaltozni sem nalunk sem mashol.
Senye Péter
2011. november 09. 14:15
Haladunk egy központilag vezérelt Európai Unió felé. Keserves dolog lesz. Egy vigaszunk talán lehet: a szomszédos ún. 'nemzetállamok' asszimilációs törekvéseit is megnyirbálhatják.
békalepcse
2011. november 09. 13:57
Már évekkel ezelőtt látható volt a közös valuta tarthatatlansága. Sőt, a jelenlegi pénzügyi rend tarthatatlan valójában. Regionális pénzekkel még valahogy csak csak húzhatnák még egy darabig. Ezzel a közössel biztosan nem húzhatják évekig... Ha már összecsuklás, Én a dollárra tippeltem volna, ami kezdi a sort. Ma már nem is tudom...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!