Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Az amerikai probléma politikailag kisebb, gazdaságilag viszont jóval nagyobb, mint az európai.
„Sokan azt mondják, Európa nagyobb válságban van, a tények azonban mást mutatnak. Az amerikai állam bruttó adóssága eléri a GDP 100 százalékát, ami lényegesen magasabb az európai 85 százaléknál. Nem beszélve arról, hogy az Egyesült Államok folyó fizetési mérlege jelentős deficitet mutat, míg Európáé egyensúlyban van. Emellett a lakossági fogyasztás az USA-ban hat százalékponttal magasabb a GDP-hez képest. Az év elején többször elmondtam, hogy Amerika gazdaságilag nagyobb bajban van, és a dollár gyengülni fog. Eddig 5 százalékkal gyengült a zöldhasú, és az európai szuverén adósságprobléma elleni egységes fellépés esetén a mostani 1,40-1,45 közötti szintről akár 1,5 dollár fölé is mehetne az euró árfolyama.
Az amerikai probléma politikailag kisebb, gazdaságilag viszont jóval nagyobb, mint az európai. Az Egyesült Államokban hatalmasak a makroproblémák, de az árfolyam nem rögzített, így a dollár leértékelésével átmenetileg javíthatnak a helyzetükön. Csak idő kérdése a bankóprés újraindulása, és ma már csak a mikéntjére keressük a választ. Érzésem szerint az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed októbertől állampapírok helyett kockázatos eszközöket fog vásárolni, méghozzá havi 30-50 milliárd dolláros nagyságrendben, mintegy 9 hónapon keresztül, vagyis addig, amíg reményeik szerint a piacok stabilizálódnak. A Fed emellett ígéretet tesz - illetve már tett is - az alacsony kamatokra. Szinte biztos, hogy az infláció az évtized második felétől újra felüti a fejét.
Európában az egyes államoknak az euróövezet miatt egyértelműen a nehezebb, s szerintem az egyetlen járható utat kell választaniuk: a költségvetési szigorítást. A politikusok számára ma már nem opció az euróövezet szétesése, hiszen ebben az esetben a befektetőket érő veszteségek elviselhetetlenek lennének, ami azonnali likviditási és fizetési válságot, s így reálgazdaságit is okozna. Európában a helyzet reménytelennek tűnik, mivel mindenkinek jelentős áldozatot kell hoznia - a befektetőknek, a jegybankároknak és a politikusoknak egyaránt -, s egy ilyen kompromisszum összehozása rendkívül nehéz. A 2007 és 2009 közötti tőzsdei összeomlás akkor ért véget, amikor a döntéshozók a piac elé mentek, és az árfolyamok elég mélyre süllyedtek. Most szintén hasonlóra kell várnunk. Egyrészt az áraknak elég mélyre kell esniük, másrészt a döntéshozóknak jóval proaktívabbnak kell lenniük. A megoldás viszonylag egyszerű: erőteljes monetáris lazítás kínálatoldali fiskális kiigazítással és az amerikai fogyasztási adó bevezetésével együttesen. Emellett az európai perifériák régi adósságainak egy részét le kell írni fiskális kiigazításért és monetáris lazításért cserébe.”