Úgy földbe állt a német vállalat, mint a gerely – búsulhatnak a románok
400 millió euró hiányzik, Romániában kongatják a vészharangokat.
Az intézkedés minden szempontból a meglévő pártoknak, kifejezetten pedig a kormányzó alakulatoknak kedvez.
„Ha a helyi választások később lesznek, az nem csupán annyit jelent, hogy minden helyi, illetve megyei tanácsos, polgármester és megyei tanácselnök mandátuma meghosszabbítódik pár hónappal, hanem azt is, hogy a választások előkészítését ezek a még hivatalban levő tisztségviselők fogják elvégezni. A PDL jelenlegi tizenöt és fél százalékos népszerűségével, amennyiben a helyi választásokra már tavasszal sor kerül, valószínűleg veszít ezek közül a helyi emberei közül. Pedig éppen ezek a helyi tisztségviselők azok, akikre a párt támaszkodhatna a választások előnyös kivitelezésében, előkészítésében. A nagyobbik kormányzó pártnak így nem csupán az áll érdekében, hogy egyszerre voksoljanak a választók mindkét testület összetételéről, hanem az is, hogy erre minél később kerüljön sor.
Lehetőleg akkor, amikor már rendeződött a globális és a belföldi gazdasági helyzet, és így esetleges pénzügyi juttatásokkal ők is feledtethetik választóikkal - elsősorban a közszférában dolgozókkal - a mandátum alatt történt népszerűtlen gazdasági megszorításokat.
Az RMDSZ számára előnyt jelentene az intézkedés életbe lépése, a saját ellenzékével való kiegyezés szempontjából. Amennyiben ugyanis egyszerre döntenek a romániai magyarok a helyi és az országos választottaikról, elmarad az EMNP tűzkeresztsége, a helyhatósági választások, ahol az új párt bizonyíthatta volna erejét a Szövetséggel szemben. Az EMNP helyi választásokon elért eredménye szolgált volna ugyanis az RMDSZ-szel való későbbi, a parlamenti helyekért folyó alkudozás alapjául. A Szövetség így nincs arra kényszerítve, hogy túlságosan komolyan vegye a csak potenciálisan veszélyt jelentő, de még ki nem próbált vetélytársát, hiszen az nem mutatott fel szavazatokat.
Ha viszont arra gondolunk, hogy a polgármester-választás is egyfordulós lesz, azaz szinte minden pozíció sorsa egyszerre dől el (az államelnöki és az EP-képviselői mandátumok kivételével), a Szövetség választási helyzetbe kerül. Két lehetősége van: vagy biztosra mennek, és már a választás előtt megegyeznek az addig még szavazatokkal erejét nem bizonyító EMNP-vel, ezzel begyűjtve az RMDSZ ellen irányuló esetleges protest/EMNP szavazatokat is, vagy nem egyeznek ki, és egyedül próbálnak minden tisztséget megszerezni, ezzel maximalizálva saját nyereségüket, illetve kockázatukat is.”