Úgy földbe állt a német vállalat, mint a gerely – búsulhatnak a románok
400 millió euró hiányzik, Romániában kongatják a vészharangokat.
A demokrata-liberálisoknak esélyük sincs választást nyerni a válságkezelő intézkedéseik miatt. Ám valahogy úgy tűnik mégsem veszítik el.
„Hétfőn megegyezés született a PDL és az RMDSZ között, amelynek értelmében összevonják a jövő évben esedékes helyhatósági és parlamenti választásokat. A román posztkommunista demokrácia elmúlt húsz esztendejében hagyománnyá vált, hogy helyhatósági fordulót tavasszal, a törvényhozásit pedig utána, ősszel tartják. A mostani alku szerint azonban, fél évvel kitolnák az önkormányzati vezetők mandátumát, így mindkét voksolásra valamikor késő ősszel kerülne sor, sajtóforrások szerint november 18-án. Rövid habozás után a szociáldemokraták és nemzeti liberálisok ellenzéki koalíciója elutasította a javaslatot, csak abban az esetben egyeznének bele az összevonásba, ha ez a parlamenti választások előrehozásával járna. Ehhez azonban alkotmánymódosítást kellene véghez vinni, amely a jelenlegi politikai felállásban lehetetlen.
(...)
A módosítás azonban a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) számításainak is megfelel, ellenkező esetben kétséges, hogy a Szövetség belement volna. A már említett Transindexen megjelent elemzés szerint a helyhatósági szavazás különálló voltának megszüntetésével eltűnik annak lehetősége, hogy az alakulóban lévő Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) kipróbálja magát, és az urnáknál elért esetleges jó eredményeire alapozva előnytelen kiegyezésre kényszerítse a Szövetséget. Az eszmefuttatás szerzője azonban arra is figyelmeztet, az RMDSZ így nemcsak a lehetséges nyereségét, de kockázatát is maximalizálja. El kell döntenie ugyanis, hogy kiegyezik-e a még ki nem próbált EMNP-vel, vagy mindent megpróbál maga bezsebelni. Utóbbi esetben sokat nyerhet, és egy újabb időszakra bebiztosíthatja politikai monopóliumát, ugyanakkor kellemetlen meglepetések is érhetik.
(...)
Ellentétben a közhiedelmekkel az egyszerű többségű rendszer az RMDSZ-nek sem lenne káros. Cristian Preda politológus számításai szerint 2008-ban az RMDSZ egyel több képviselői mandátumot szerzett volna ha a többségi, és nem az érvényben lévő vegyes rendszert alkalmazták volna. A first-past-the-post módszerrel ugyanis akár harminc százalékos eredménnyel is győztesen lehetne kikerülni egy-egy egyéni körzetből, így magyar képviselőt választhatnának olyan helyeken is, ahol a románok vannak többségben. Igaz ez csak akkor lenne lehetséges, ha nem jönne létre összromán koalíció ezekben a körzetekben, ennek az esélye azonban csekély ismerve a román pártokat. De változhatnak még a dolgok. Így a Szövetség viszolygása érthető, az arányossági elv tiszteletben tartása a legfontosabb garanciája a magyarság parlamenti képviseletének, sőt a romániai magyarság képviselői ezt a princípiumot érvényesítenék a közigazgatásban is.”