Trónfosztás előtt

2011. szeptember 19. 20:08

Évszázadok alatt az aranyborjúból trónust faragott magának a bankárkaszt, a kalmárszellem, a spekulánsok hada.

2011. szeptember 19. 20:08
Bíró Zoltán
Magyar Hírlap

„Igen, a bankok. Megint róluk van szó, és lesz még számtalanszor, s nemcsak itthon, a nyugati féltekén mindenütt. Amióta az emberiség ismeri a pénzt, azóta annak a kezében van a hatalom, akinél a pénz. Mindenki más kiszolgáltatott helyzetben van hozzá képest: népek, fejedelmek, királyok, birodalmak. Évszázadok alatt az aranyborjúból trónust faragott magának a bankárkaszt, a kalmárszellem, a spekulánsok hada. Új királyságot hoztak létre a középkor óta a Fortunatusok, a Fuggerek, Rotschildok, Rockefellerek, és kitartóan építik-bővítik tovább a trónt a világ tetején. A szovjet birodalomból kiszabadult országok ennek a láthatatlan királyságnak a foglyai és prédái lettek, még mielőtt megpróbáltak volna a saját lábukra állni.

Ez történt Magyarországgal is. A kormányok másutt is ennek a királyságnak a rabjai, nálunk pedig az önkéntesek még lelkesedtek is. A hirtelen megnyílt piacra már 1989-ben lecsaptak, piacot vettek bagóért, bankokkal, más pénzintézetekkel, kereskedelmi hálózatokkal telepedtek rá az országra, a neoliberális ideológiával és a globális politika eszközeivel alátámasztva hódító hadjáratukat. Ám ez a királyság is elkényelmesedett, és elveszítette a mértéket, így az utóbbi időben mintha megingott volna kissé a trónus, s egy-egy pillanatra bekövetkezett a bankársokk. A kormányok ugyan kénytelenek voltak az adófizetők pénzéből »konszolidálni«, azaz megmenteni a »bedőlt« bankokat, de amikor már országok léte forog kockán miattuk, amikor jóléti társadalmak zuhannak a szegénység felé, vagy mint nálunk, a tisztes szegénységből vagy a mérsékelt jólétből a nyomorba, akkor az egész hatalmi és pénzuralmi rendszer tarthatatlansága láthatóvá válik.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Himalája
2011. szeptember 21. 12:15
Nem értem, hozzászóásaimat miért rendezi rossz időrendben. Tudja valaki?
Himalája
2011. szeptember 21. 12:09
"A statikus szemlélet alkalmatlan a valóság megismerésére, és a bankok létjogosultságának megállapítására, mert ezzel az erővel azt is mondhatnánk, hogy már a neandervögyieknek SEM volt szükségük a bankokra" Kedves Zokni, én így látom: Nem, nem mondhatnánk, mert a neandervölgyiek még nem ismerték a pénzt. Szándékosan azért említettem első ipari forradalmat, mert abban az időben már szinte minden létezett, amit ma is a pénz világában már ismerünk. Létezett pénz, sőt, pénzszármazékok is (bankjegyek), és egyéb értékpapírok (részvények, kötvények, váltók, jezálog levelek). A nagy gazdasági fejlődést illetően viszont nem ezek játszották a döntőszerepet, ugyanis nem a bankok által kibocsájtott hitelpénz jelentette a gazdasági fejlődést, hanem a valódi aranypénz, mely konkrét emberek tulajdona volt, és melynek egy részét a bankok csak megőrizték (az emberek ezt megőrizhették akár maguk is, ahogy ezt sokan meg is tették, a bankok abban az időben a pénz alig 10 százalékát kezelték csak). Ugyanis abban az időben a bankok nem tehették meg azt, hogy fedezetlen pénzt bocsájtsanak ki, és azt hitelként folyósíthassák. Csakis létező aranypénzt, vagy arannyal-ezüsttel fedezett pénzt használhattak. Ha netán valamelyik bankár ezt a szabályt megsértette, és ez kitudódott, akkor vagy kénytelen volt a csatornákba bújni, vagy főbe lőni magát. Másképp a letartóztatástól vagy a lincseléstől nem menekült meg. Ezen változtatattak nagyot az államok a huszadik század elején a központi bankok létrehozásával, és az új banktörvényekkel. Mert ez lehetőséget adott az államoknak több hitelt felvenni, mint amennyi pénz a gazdaságban létezik. Azzal, hogy majd a következő generációk ezeket a hiteleket kifizetik, ha módjuk lessz rá.
korona
2011. szeptember 20. 19:10
Csak zsidókra ne bízzátok a nemzet pénzét!
korona
2011. szeptember 20. 19:09
Természetes, hogy a bankokra szükség van, de a kamatot limitálni kell 15%-ig. Ezen felül szedett kamat már uzsorakamat, amit alkotmányba foglalt büntetéssel kell szankcionálni. Nem mondok semmi újat: Tito Jugoszláviájában ez így volt. Pedig ott egykulcsos adó volt, ami a mai napig nekem ismeretlen, hogy miért volt 17,5%-ék. Miért van szükség a bankokra? Mert, ha valaki elhatározza, hogy fizikai lehetőségei vannak egy vállalkozás bveindításához, de hirtelen nincs pénze, akkor igénybe kell venni a bankot. És így tovább. De csak 15%-os maximális kamattal. Minél rövidebb idő alatt törleszti az illető a pénzt, annál kisebb a kamat. Ám lehet, hogy ez sem megoldás. A tőlem sokkal jártasabb pénzszakértők biztosan tudnak okosabb megoldást.Ebben biztos vagyok, mert a magyar okos nemzet!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!