„Vigyázó szemetek Berlinre vessétek!”

2011. szeptember 30. 09:35

Mindenki számára egyértelmű, hogy Görögország nem képes helyt állni a saját adósságáért.

2011. szeptember 30. 09:35
Antal Dániel
Komment.hu
„Világszerte elterjedt az a nézet, hogy az európai államok adósságválsága, és leginkább Görögország várható államcsődje a fejlett országok pénzügyi rendszerének újabb világválságával járhat, ami az igen sérülékeny - és hazánkban már el is halt - konjunktúrát recesszióba ránthatja vissza. Úgy tűnik, hogy Európa már hónapok óta két rossz között választhat: ha engedi Görögországot csődbe menni, kiderül, hogy az euró mögötti maastrichti szabályok, a Stabilitási és Növekedési Paktum nem készpénzre váltható. Az eurózóna Szküllája az, hogy Görögország államcsődje bebizonyítja, hogy aki beteszi a pénzét az eurózónába, az lehet, hogy nem kapja azt vissza - miközben az amerikai unió 1776 óta minden centet visszaadott. Emiatt a nyakig eladósodott európai országok, így Magyarország is kevesebb és drágább hitelt vehetne fel. Az eurózóna Karübdisze viszont az, hogy amennyiben Németország, Hollandia, Ausztria és a többi felelős kormányzattal rendelkező tagállam fizet Görögország helyett, akkor beáll a sorba Portugália, Spanyolország vagy Olaszország is - márpedig ennyi pénz Észak-Európában sincsen, ergó, senkinek sem érdemes kölcsön adni egész Európában. Nem véletlen, hogy sokan várták, az európai közös végrehajtó hatalom vezetője melyik szikla irányába kormányozza a hajót.

»Görögország az euróövezet tagja, és az is marad. Ezért teljesítenie kell kötelezettségvállalásait - maradéktalanul és időben«. Barroso ha nem is közérthetően, de egyértelműen letette a garast a második megoldás mellett, és ehhez a bizottság saját forrásaiból 15 milliárd eurót ígért - aminek egy része persze nem új forrás, de a görög kormány napi problémáihoz képest nem is elenyésző összeg. Ugyanakkor a görög csőd csak akkor elkerülhető, ha a többi tagállam is a zsebébe nyúl. A dollárövezetet alkotó Amerikai Egyesült Államok 234 éve minden évben megadta minden tartozását, miközben az euróövezetbe beengedett Görögország az elmúlt 179 évből nagyjából minden másodikban nem volt erre képes. Mindenki számára egyértelmű, hogy Görögország nem képes helyt állni a saját adósságáért, és az euróövezeti tagságot csak külső segítséggel képes fenntartani.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2011. szeptember 30. 11:15
Görögország, mint a 'demokrácia' őshazája, Európa talizmánja, 1945-ben Nyugat átengedte Közép-Európát az oroszoknak, de foggal-körömmel ragaszkodott Görögországhoz. Arra tippelek, hogy (kerül amibe kerül) most sem hagyják a sorsára.
Biomechanoid
2011. szeptember 30. 10:36
Az EU válsága nem gazdasági természetű. Mindaddig, amíg akként kezelik, nem lesz megoldás. A egyes tagállamok között semmilyen kötőerő nincs, ami van, azt meg úgy kezelik, mintha nem lenne fontos. Az EU az USA és az ázsiai gazdasági fölény (befolyás) ellensúlyozására született. Az amerikai mintát véve alapul egy hülye szövetséget tákoltak össze. Csakhogy az USA egy nemzetállam. Ők így tekintenek magukra. Az USA-ban mindenki amerikai és hazafi, tök mindegy, honnan jöttek az ősei. Amerikában hazafinak lenni erény. Európában globalizmust hirdetnek a nemzetek ellenében. Mivel nincs közös értékrend, amelynek érzelmi alapjai vannak, marad a nagy ködösítés, a virtuális pénzmágia.
k33
2011. szeptember 30. 10:35
Az Uniónak a szabadkereskedelem helyett a belső piacait kellene erősíteni.
Tündér_Lala
2011. szeptember 30. 10:14
Ha az Amerikai Egyesült Államok olyan kockázati kamatot kapna a nyakába, mint Görögország, akkor garantáltan szintén nem tudná fizetni az adósságait. Bizonyos mértékig az EU ellenes politikai játszma része a Déleurópai válság. A megoldás az lehetne, hogy létre kell hozni egy pénzügyi alapot, amely a bajbakerült ország hiteleit kezelhető kamatszinten tartja, viszont ha valaki ezt igénybe veszi, akkor Európai csődbiztos felügyelné gazdálkodását. Másrészt tudomásul kellene venni, hogy Európa erősebb gazdaságainak a peremterületeken is be kell ruháznia, mert ezek az országok csak akkor funkcionálhatnak piacként, ha az árúkat van miből megvásárolniuk. Erre pedig csak akkor van esélyük, ha maguk is termelhetnek, dolgozhatnak. (Bizonyos értelemben kissebbben Kína / a viág problémával állunk szemben itt is. Az egyik termel és exportál, de nem törödik azzal, hogy azt miből veszik meg. Így az egyensúly felborul, az egyik bajba kerül, de ez kódolja a másik későbbi baját (a receszióját) is. Ez szűklátókörűség.) Persze ez áldozatokat követel, amitől senki sem boldog.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!