Orbán bebizonyította alkalmatlanságát a vezetésre
Egy fröccsöntő kisiparos is tudja, hogy csak azt érdemes gyártani, amit el is tud adni.
Nem várható el az adósoktól, hogy hónapról hónapra megfizessék a hatalmas mértékűre duzzadt törlesztőrészleteiket.
„Megoldást jelenthetne, ha az adósok átválthatnák hiteleiket forint alapúra a hitel folyósításakor érvényes árfolyam kb. 120 százalékán, az e fölötti részt pedig a hitelező pénzügyi intézmények és az állam közösen »lenyelik«, azaz a hitelezők egyszeri veszteséget számolnának el, miközben állami részvétellel csökkenthető lenne ezen veszteség mértéke. Az államnak és a hitelezőknek közösen ki kellene dolgozniuk egy olyan, több évre szóló együttműködést, amely a veszteségek mérséklését hivatott elérni. Az ún. »bankadó« tökéletes eszköz lett volna (lehetne?) erre, ha az állam nem más jellegű kiadásokat kívánna fedezni azzal.
Súlyos társadalmi következmények fenyegetnek
Igen, ez nem fair azokkal szemben, akiknek forint alapú hitele van vagy éppen nincsen hitele, de látni kell, hogy ha nem lépünk túl a társadalmi igazságosság kérdéskörén, akkor a kialakult árfolyamhelyzet okozta áradat egy idő után ezeket az embereket is magával ragadja: vagy a munkahelyük szűnik meg az egyre inkább visszaeső fogyasztás következtében vagy ellopják az autójukat, kirabolják a lakásukat azok a kilátástalan emberek, akik erre kényszerülnek. Arról nem is beszélve, hogy az árfolyamhelyzet miatt kisiklott emberi sorsok vélhetően az öngyilkossági statisztikákra sem lesznek jótékony hatással.
A hitelezőknek is fel kellene végre ismerniük, hogy nem várható el racionálisan az adósoktól, hogy hónapról hónapra megfizessék a hatalmas mértékűre duzzadt törlesztő részleteiket. Márpedig ha (tömeges) biztosíték érvényesítésre kerül a sor, akkor jó eséllyel a hitelezők nagyobb veszteségeket fognak elszenvedni, mintha a fentebb felvázolt módszerrel az adósok jelentős részét visszaterelték volna a hitelüket rendben törlesztők közé.”