Széthullik az impérium?

2011. augusztus 03. 14:24

A birodalmi főhadiszállásnak elemi érdeke, hogy a nemzetállam Amerikát „jól tartsa”, de ha úgy adódik, belső gyarmatként fosztja ki.

2011. augusztus 03. 14:24
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

„Amerika gyorsan mélyülő válságának megértését változatlanul az nehezíti leginkább, hogy folyamatos optikai csalódás áldozatai vagyunk. Amerika ugyanis egy láthatatlan kettős szerkezettel rendelkezik. Az egyik szerkezeti szint az, amelyet mindenki közvetlenül érzékel, a nemzetállam szintű Amerika, az USA. Ám van egy sokkal nehezebben érzékelhető szerkezeti szint, a virtuális világhatalmi térben felépülő globális Amerika. Ez valójában a birodalmi központ, amely történetesen a nemzetállam Amerika »testét« használja fel kitartó szerkezetként. A birodalmi főhadiszállásnak persze elemi érdeke, hogy a nemzetállam Amerikát »jól tartsa«, de ha úgy adódik, belső gyarmatként fosztja ki, és hagyja sorsára annak egyes elemeit. Drámaian tükröződik ez az eufemisztikusan underclassnak nevezett komplexum esetében, amely több tízmillió embert tart harmadik világra emlékeztető nyomorúságban földünk leggazdagabb nemzetállamában. A belső gyarmat középtársadalma viszont – ez körülbelül száz- millió ember – már fél évszázada nagyjából a háromszorosát fogyasztja el annak, mint amennyi a piaci teljesítménye alapján járna neki, ha történetesen nem a birodalmi főhadiszállás kiszolgáló személyzete volna. Ő a kirakat, neki kell demonstrálnia, hogy az »amerikai állom« működik.

E társadalmi csoport primitív önteltségében el is hiszi, hogy ez neki jár, sejtelme sincs arról, hogy kivételezett pozíciója milyen életveszélyesen ingatag. Hogy kirakat szerepét az általa megvetett és lenézett külső világ finanszírozza, és hogy kizárólag látványtechnikai trükk szinten tételeződő szerepe hihetetlenül rövid idő alatt fog összeomlani. Erre az apokaliptikus veszélyekkel járó mutatványra az az 1971-es fordulat nyitotta meg a teret, amely végrehajtásának megtagadásáért előzőleg Kennedy elnök az életével fizetett, és éppen az általa 1960-ban legyőzött Nixon valósított meg első elnöksége végén. 1945 és 1971 között a dollárt mint világpénzt rögzített árfolyam kötötte az aranyhoz, egy uncia arany 26 éven át folyamatosan 35 dollárt ért. A globális Amerika hatalmi struktúrái 1971-ben egyoldalú döntéssel felmondták ezt a világegyezséget, és a dollár azóta tartó folyamatos inflációjának terheit automatikusan a világra hárítják. Hogy hol tart ez a folyamat, azt jól jelzi, hogy az utóbbi hetekben 1700 dollárt is megadtak egy uncia aranyért, ami azt jelenti, hogy a mai dollár alig több mint 2 százalékát éri az 1971-es szintnek, amely évi tízszázalékos elinflálódást jelent.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
holmes
2011. augusztus 03. 22:14
Világvége csak rövid időre lett elhalasztva. Jövőre 2012! http://tirpakbokretas-migrations.blogspot.com/2011/08/veg-hirnoke.html
rajen
2011. augusztus 03. 21:14
A világ központja folyamatosan vándorol. Korábban ez Róma, majd Velence, Németalföld, a modern hitelezés kialakulásának helye, majd Londonba, New Yorkba ment a központ. Jelenleg épp Shanghaiba tart. Csak épp a jelenlegi központnak a történelemben sosem látott ereje van, meglátjuk meddig. Az amerikai ideál valóban hard working ember volt, aki legyőzi a nehézségeket, de sikerült kifejleszteniük a nyálafolyatós idiótát, és ez a folyamat nálunk is lezajlott, csak mi nem látszunk a térképen.
bolá
2011. augusztus 03. 20:54
Azoknak, akik nem értik vagy nem akarják érteni, ez az árnyékbirodalom hogyan működik is: Michael Hudson: «The government was angry at them for giving AAA ratings on junk, and their defense in courts saying, “Well, yes, we gave AAA ratings on junk mortgages, but they’re legally only opinions.” So the Dodd-Frank bill said, “You rating agencies are liable for your opinions.” Well, then the rating agencies said, “We want to make money on selling our opinions, and we don’t want to have to take any responsibility for them, so we’re going to get you. We’re going to threaten to downgrade the U.S. government, until you say, ‘OK, we don’t want to hear your risk assessments anymore, because you’re hurting us.”»
bmucsai
2011. augusztus 03. 20:20
Kétségtelen tény, hogy létezik a pénzhatalom, nap mint nap látjuk a megnyilvánulásait. Lehet birodalom, aminek céljai vannak és lehet érdekek véletlenszerű eredője, aminek nincs célja. Az utóbbi esetben nagy bajban vagyunk, mert valami kezelhetetlen elszabadult. Ha van birodalom, annak vannak céljai, ami tetteiből kikövetkeztethető. Vezetői titkolják kilétüket, akár egy számítógép program is lehet. Mindenek előtt a méreteit kellene megbecsülni. Elhanzottak olyan vélemények, hogy a világ tartozása sokkal nagyobb mint a világ GDP-je. Vagyis a világ tartozik valakiknek ami több mint évek munkája.A világ kerül adósrabszolgaságba, de kiknek a rabszolgája lesz? A nemzetközi devizapiac napi forgalma elérte a 4000 milliárd $-t, ami Német ország kb. egy évi nemzeti összterméke. Ez ugye napi forgalom. Ha a spekulációt az alaptőke 5%-ával csinálják 80 000 Milliárd $-ról van szó a felszínen látható módon. Az USA most vitatott költségvetési korlátja 14 000 milliárd $. Ez úgy 100%-a az USA GDP-jének. Napi 1500 milliárd $ azonnali kötések, és napi 2500 milliárd $ a határidős és egyébb kötések. Az azonnali kötések számítógéppel történnek. (enter) A kötések fele eladás, legyen 1% haszon az ügyleten és legyen napi egy kötés. Napi 7,5 milliárd $ pénz keletkezik aminek nincs reálgazdasában árúalapja. Mit kezdenek ezzel a rengeteg pénzzel? Bármit megvásárolhatnak, drágává tehetnek, óriási hatalom. Franklin Delano Roosevelt - Az Egyesült Államok 32. elnöke mondását kissé átalakítva: Amennyiben a nemzetközi nagytőke hatalma (magán hatalom) erősebb mint a demokratikus államok hatalma, az internácizmushoz vezet. Azok a politikusok, pártok, stb, akik (amelyek) ennek a nemzetközi nagytőkének érdekeit képviselik, internácik. Ilyen volt nálunk az SZDSZ, ilyen az MSZP és az LMP. Az összeomlás kérdéses. Ők döntik el mi legyen. Megszívtuk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!