Kínai kapcsolat

2011. június 27. 07:19

A reál­politika immár nem engedi, hogy pusztán az emberi jogok szempontjai határozzák meg a Kínához való viszonyulást.

2011. június 27. 07:19
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

„Miután »hallom« a kétkedők szavát Kínával, a »magyar felvásárlással« kapcsolatosan, az alábbiakat ajánlom megfontolásra. A reál­politika immár nem engedi, hogy pusztán az emberi jogok szempontjai határozzák meg a Kínához való viszonyulást. Ez ugyan első pillantásra ellentmond az alapvető demokráciafelfogásnak, de a globális krízis idején is elképesztő gazdasági teljesítményt produkáló távol-keleti nagyhatalom minden kormány számára megkerülhetetlen tényezővé vált – ez lenne a »materiális« magyarázat. Eközben a nyugati világban is terjed az az értelmezés, amely figyelembe veszi a kulturális-civilizációs eltéréseket is. Ennek elemei a csendes diplomácia, vagyis a Pekinggel történő nyílt konfrontáció kerülése; a kívánatos politikai liberalizáció gazdasági együttműködésen keresztül történő ösztönzése.

Ami pedig hazánk számára bónusz: Kína az Európai Unióra nyíló kaput lát a közép-európai országokban, s ezek közül Magyarországgal kiemelten szoros gazdasági, kereskedelmi kapcsolatokban érdekelt. Ennek háttere is van: az 1,3 milliárdos nagyhatalomban sokan egyfajta kulturális és történelmi romantikával tekintenek Magyarországra, miután kínai–magyar »kvázi« rokonságot gyanítanak.

Eközben ne feledjük, Kína feltörekvő világhatalom: nem pusztán az óriási termékáradat miatt, hanem azért is, mert az egyetlen gazdasági és katonai szuperhatalom, az Egyesült Államok adósságának is több mint egyötödét tartja kézben. Szakértők szerint két évtized múltán – legalábbis a mostani növekedési ütemmel számolva – Kína gazdasági ereje megegyezik majd az Európai Unióéval.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2011. június 27. 12:27
Egyszerűen arról van szó, hogy érdekeink azt kívánják barátkozzunk. És ez most a kínai érdekekkel is találkozott és ebből mindkét fél profitált. A baj az, hogy eddig eljutni 1945 óta csak most sikerült, mármint hogy legyen önálló érdekünk.
RAMBO
2011. június 27. 10:36
Amikor az Orbán-féle reálpolitika ugyanúgy bánik a tibetiekkel, ahogyan a Kádár-rezsim március 15-éken az ellenzékkel, akkor minden rendben van.
slomovicz
2011. június 27. 10:02
Nem kell megmagyarázni hogy miért válaszjuk gazdasági partnerként a jelentős beruházásokat tervező Kinát. A képmutató ostoba kifogások mögött, csak a zsigeri Orbán és Fidesz gyülölet áll. Valamint annak a felismerése, hogy a bekövetkező gazdasági fellendülés, végleg elveszi minden esélyét ennek a balliberális rablóbandának a hatalomba való visszakerüléshez. Jól van ez igy. Magyarország világpolitikai értelemben ott kell hogy söpörjön ahol lehet. Nem Afganisztánban, Irakban, Tibetben. Mi nem vagyunk ebben a vonatkozásban tényezők. Afganisztán és Irak is csak fölösleges pénzkidobás, fölösleges áldozat a liberálisok oltárán. Nem kellene. Első az üzlet, ezt az USA és a nyugati államok politikája fényesen megmutatja. Igen. Első az üzlet.
marko11
2011. június 27. 08:58
Ez az ember jogi izének álcázott képmutatás, ostobaság Magyarországon 20 év után, az szdsz-szel együtt , kimúlt! Ezeket a, magyar valóságtól teljesen elrugaszkodott figurákat NEM érdekelte a tömeges elszegényedés, a rendszerváltáskori milliós munkanélküliség...egyébként Fábry jobban mondja: http://www.youtube.com/watch?v=3-UFlhR2mso
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!