Igazából tudtam, hogy váltanom kellene országot
Ehelyett ott rohadtam szinte minden magyar tévécsatornánál.
Gyurcsányé egyértelműen a „harmadik út” politikája, amelyet Giddens talált ki és Tony Blair vitt sikerre.
„»Ha csak annyit mondunk, hogy »forduljunk balra«, és nem fejtjük ki ennek lényegét, akkor nem marad más választásunk, mint azt hinni, hogy a javaslattevők a hagyományos »tax and pay«, »adóztass és támogass« régi vágású, államközpontú szociáldemokrata politika mellett érvelnek. De szerintünk ennek a politikának vége van. Tegyük hozzá: mi valóban nem javasoljuk, hogy az MSZP a mai pozíciójából a hagyományosnak(!) tekintett baloldali megközelítés irányába forduljon.« – írja a volt miniszterelnök egy Facebook-bejegyzésében.
Gyurcsány Ferenc tehát nem »hagyományos« baloldali. De milyen is valójában a hagyományos baloldali? Kérdezzük meg először Gyurcsányt!
»A hagyományos baloldal politikája egyszerű. Így szól: védd meg a gyengét!« – írja a volt miniszterelnök Útközben című könyvében.
Azután kifejti: a globális verseny hatásai alól nem vonhatják ki magukat a nemzetállamok sem, és az állam nem védheti meg a versenytől a polgárait. »(..)csökkentsük a rajtvonalnál kialakuló társadalmi különbségek igazságtalan következményeit, hogy az egyéni előrejutást (…)a személyes erőfeszítések határozzák meg« – ajánlja modern szociáldemokrata célként Gyurcsány.
Ez egyértelműen a »harmadik út« politikája, amelyet Giddens talált ki és Tony Blair vitt sikerre. E gondolkodásmód – külföldi és hazai - méltatói szerint a szociáldemokrácia megújításáról van szó, a kritikusai szerint jobboldali (neoliberális) gazdaságpolitikáról, baloldali retorikával.
A baloldali ugyanis hagyományosan fontosnak tartja a vagyoni egyenlőtlenségek csökkentését, a szegénység visszaszorítását – még akár azon az áron is, hogy ez gazdasági hatékonyságvesztéssel jár.”