„– Mi a véleménye az országot irányító új elitről?
– Korai lenne még mértékadó véleményt mondani az új helyzetről. A Fidesz-kormány a rendszerváltás után kialakult torz kapitalizmus korrekciójának szándékát és az országot csődbe juttató gazdaság- és társadalompolitika gyökeres átalakítását helyezte kilátásba. Mindez sokakban pozitív várakozásokat és reményeket keltett. Orbán Viktor látványosan próbálja tágítani a gazdaságpolitika szuverén alakításának a lehetőségét. Ezek a törekvések széles körű társadalmi támogatást élveznek. A technikai végrehajtás azonban esetenként kívánnivalót hagy maga után. Például a magánnyugdíjpénztári rendszer átalakítása helyes, sőt, elodázhatatlan döntés volt. De a megvalósítás körüli kommunikációs problémák túlságosan széles támadási felületet nyitottak, amelyet az ellenérdekelt csoportok ki is használtak.
– Ön az MSZP belső ellenzékének számító Társadalompolitikai Tagozat tiszteletbeli elnöke volt, amíg a tagozatot fel nem oszlatta a Gyurcsány-féle pártvezetés. Hogyan látja kívülről a szocialista párt helyzetét? Lesz még az MSZP a Fidesz váltópártja, vagy ez a lehetőség végleg a múlté?
– Az MSZP aligha tehet szert váltópárti pozícióra, legalábbis belátható időn belül nem. Támogatói nagy részét elveszítette, Gyurcsány és Bajnai hiteltelenítette, csődbe vitte a pártot. Nyolc-tíz százalék stabil szavazójuk lehet, ez legfeljebb mintegy 800 ezer embert jelent. Ennyi szavazó ahhoz elegendő, hogy biztosítsa az MSZP számára a túlélést és a parlamenti jelenlétet, hacsak végleg szét nem feszítik a pártot a belső ellentétek. Az MSZP véleményem szerint eljátszotta az emberek bizalmát. Három alkalommal volt kormányon, de egyszer sem sikerült bizonyítania alkalmasságát az ország vezetésére.”