„A bécsi újságíró, az osztrák szociáldemokrata párt kádere egyáltalán nem volt ügynök, hanem, mint a Heti Válasz dokumentumokkal alátámasztott cikkéből tudjuk, a Kádár-diktatúra önkéntes kollaboránsa volt. S mint ilyen ártott a magyarországi demokratikus ellenzéknek s az ’56-os forradalom emlékének, legalább annyit, hogy azt a Kádár-rezsim értékelje. (...)
Lendvai az ÉS-ben 2006-ban »Michael Cole tündöklése és bukása« című írásában szükséges rosszként említi, hogy »A forgatási tervet, mint mindig, a Külügyminisztériummal és az MTV külföldi kapcsolatok osztályával kellett egyeztetni«. A Heti Válasz honlapján elérhető dokumentumokból azonban az derül ki, hogy a kötelező egyeztetési minimumot messze túllépve igyekezett Lendvai műsoraiban a magyar kormány propagandaérdekeit szolgálni.
Lendvai ebben a cikkben, amelyben egyebek között a róla is jelentő Szepesi Györgyöt leplezi le, így fogalmaz: »Két életem - 56 előtt és 56 után - kötődött a kemény és puha diktatúrák titkosrendőrségi apparátusához anélkül, hogy én ezzel tisztában lettem volna.«
Ha e tekintetben nem is tudott róla, egy felkészült, okos, a szocializmus valóságát jól ismerő kommentátornak nem lehettek kétségei afelől, hogy a bécsi követségen átadott bizalmas információit milyen szerv használja föl.”